Kısa Halk Oyunları Sözlüğü.

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Halk Oyunları - Dans Bölümünden Kısa Halk Oyunları Sözlüğü. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Kısa Halk Oyunları Sözlüğü.

  Reklam  Kısa Halk Oyunları Sözlüğü.

  Forum Alev
  YÖRE:Gerek kültürel gerek coğrafi olarak aynı yargıları taşıyan,aynı sözlere gülen aynı sözlere ağlayan bazen kesin olarak sınırları belirlenemeyen alan.

  KOSTÜM: Belirli bir yöreye ait, o yörenin kültürel öğelerini gösteren ve o yöreyle tanımlanan,diğer yörelerden farkını gösteren kıyafetler.Genelde başa giyilen,üste giyilen,ayağa giyilen şekilde irdelenmektedir.

  TAVIR:Yöreleri birbirinden ayırt etmeyi sağlayan hareketsel ve potansiyel bütünlük.

  GELENEKSEL DAL:alkoyunları yarışmalarında figürün ve otantikliğin ön plana çıktığı kategori.

  SAHNELEMELİ DAL:alkoyunları yarışmalarında figürlerin yanında görselliğin ve çizgilerin ön plana çıktığı kategori.

  STİLİZE DAL:ederasyonun sahnelemeli dal anl****da kullandığı ve kavram fazlalığına neden olan gevurcadan gelme bir tanım.

  ARTİSTİK DAL:ederasyon tarafından geleneksel dal anl****da kullanılan terim.

  ORGANİZATÖR:alkoyunları yarışması düzenleyen kurum,kuruluş veya kişiler.MEB,Kültür Bakanlığı,Halkoyunları Federasyonu,Vaksa,GSGM Gençlik Merkezleri,Yurt-Kur gibi.

  JÜRİ:alkoyunları ekiplerinden puan kıran kişiler.

  ALAYLI:Asıl mesleği yanında Halkoyunlarına gönül vermiş,kendi kendini yetiştirmiş,hatta ekol olmuş kişiler.

  MEKTEPLİ:İlgili okullarda halkoyunları eğitimi almış ve genelde sadece halkoyunları ile uğraşan kişiler.

  KULİS:Yarışmalarda esas sahne dışında kalan ve oyuncuların sahneye girip çıkmasına olanak sağlayan düzenek.

  MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI YARIŞMALARI: Türkiye'nin en çok mazisi bulunan,en köklü,en saygın,en çok katılımın sağlandığı halkoyunları yarışmaları.

  ZEYBEK:Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde oynanan oyunların genel ismi.Zeybek bölgesi İzmir,Aydın,Manisa,Muğla,Denizli,Uşak,Afyon,Kütahy a,Balıkesir ve Çanakkale yörelerinden oluşmaktadır.

  İZMİR YÖRESİ:Bergama'dan Menemen'e Kemalpaşa'dan Kiraz'a kadar bir alanı kapsayan;bağrında ikiparmak,kostak ali,sürmene,ötme bülbül,sebaye,kırmızı buğday,soğuk kuyu,gökçen efe,sinan ağa,zahide molla,karyol**** demiri,harmandalı,gündoğdu gibi baba oyunları barındıran;Türkiye'nin en gelişmiş halkoyunlarına ve sahne yapısına sahip,kendi oyunlarını en güzel sunabilen,birçok farklı kostümü bulunan Türkiye genelinde ekol olmuş,birçok başarılara imza atmış yöredir kendisi.

  FEDERASYON:Yeni tesis edilmiş, halkoyunlarının kalbi olma yolunda ilerleyen,Türkiye Halkoyunları'nı temsil eden tek tüzel kişilik.

 2. 2
  BELMA
  Bayan Üye

  Cevap: Kısa Halk Oyunları Sözlüğü.

  Reklam  Halk oyunlarının nerede nasıl oynandığını bilmek kıyafetleri ve oyun çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak genel kültür açısından olduğu kadar sahiplenip korumak açısından da önem taşımaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi