Halk Oyunları Bir Meslek Midir ?

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Halk Oyunları - Dans Bölümünden Halk Oyunları Bir Meslek Midir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Halk Oyunları Bir Meslek Midir ?

  Reklam  Halk Oyunları Bir Meslek Midir ?

  Forum Alev
  HALK OYUNLARI BİR MESLEK MİDİR ?


  SAKARYA ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUARI  AHMET ALINCA

  ÖĞRETİM GÖREVLİSİ

  Geçmişimize ışık tutan ve geleceğimizi yönlendiren en büyük temel taşlardan biri hiç şüphesiz kültürümüzdür. Bu kültürümüzü oluşturan parçalardan biri ve bana göre en büyük taşlardan biri halk oyunlarımızdır. Halk oyunlarımız bizlere yüzyıllar öncesinden gelen sevgiyi, aşkı, kahramanlığı, hüznü, kavgayı, doğa ile yaşam mücadelesini, büyüleri ve dini törenleri anlatmıştır. Bu anlatım nesiller boyunca dilden dile, vücuttan vücuda aktarılmıştır. Doğumdan ölüme kadar hayatımızın her zaman diliminde bazen olması gereken yerde bazen de istemediğimiz yerlerde oyunlarımız vuku bulmuştur. Ama sonuç olarak bir bireyin, toplumun , milletin yaşam biçimini çok sade ve reel biçimde dile getirmiştir. Geçmişe baktığımızda belli bir kurum çatısı altında olmayan oyunlarımız bugün artık ;

  Türkiye Halk Oyunları Federasyonu, Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Konservatuvarlar, Dernek ve bir takım kuruluşların çatısı altında toplanmıştır. Bu kamu ve özel kuruluşlar halk oyunlarına bir iş imkanı, bir istihdam sağlamıştır. Bugün bu alanda yüzlerce insan iş bulup, kendi geçimini, evinin geçimini bu yolla sağlamıştır. Bu alanın gözüken kısmı sadece oyun, oysaki madalyonun her zaman için birde arka tarafı vardır. Bu arka yüzünde kostüm, müzik, ışık, makyaj, dekor…….v.b bir çok konu vardır.

  Bu alanda oyunları öğreten, bu oyunlara müzik yapan, sahneye getirirken dekor hazırlayan, sahnede ışık yapan ve daha sayabileceğim onlarca işi yapan insanlar ciddi anlamda maddi ve manevi yarar sağlıyor kendine. Konservatuvarlarda, Halk Eğitim Merkezlerinde, Üniversitelerin Halk Bilimi Araştırma ve Uygulama Merkezlerinde , Sağlık - Kültür – Spor Daire Başkanlıklarında, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında, çeşitli dernek, kurum ve kuruluşlarda, müzik eğitim merkezlerinde, kostüm atölyelerinde çalışan insanların tek işi halk oyunları ve bu işten para kazanarak hayatlarını idame ettiriyorlar. İş bu haldeyken halk oyunları bir meslek değil demek yanlış olur. Bu anlamda halk oyunları hiç şüphesiz bir meslektir.

  Ama bu noktada şunu söylemek zorundayım. Bu işle ilgilenenler bu işi çok basit görmüşler ki, bilmediği yöreleri çalıştırıyor, üç oyunla sahneye ekipler getiriyor, anlamadığı kostümleri dikiyor, gelenekselcilikten kaçıyor, yörenin ana çatısını bozuyor, üç haftada konservatuvar sınavlarına hazırlıyor, daha neler neler. İşte yüzyıllar öncesinden gelen, atalarımızın bize büyük miras olarak bıraktığı, şimdi ciddi düzenleme ve desteklerle bir sahne sanatı olan halk oyunlarımız yukarıda bahsettiğim bilinçsiz alan uzmanları! ile günden güne irtifa kaybediyor.

  Bir tıp fakültesi öğrencisi 6 yıl gibi uzun bir süre tıp eğitimi aldığı halde halen uzman doktor sayılmayıp, zor bir tus sınavını (tıpta uzmanlık sınavı ) geçtikten sonra asgari 3 yıl daha okuyup sonra ihtisas sahibi oluyor, yani sözün özü 9 yılda ancak uzman oluyor. Ama bizim alanda 3 oyun bilen yada özel günlerde iki oyun oynayan insanlar uzman diye piyasaya çıkabiliyorlar.

  Çocuğunu basketbola gönderen aileler oğlum basketbolcu olacak, hukuk fakültesine gönderen kızım hakim olacak, resim bölümüne gönderen ise çocuğum ressam ya da resim öğretmeni olacak diyor. Peki sorarım sizlere ya halk oyunlarına gidecek çocuk için ne diyorlar. Siz hiç zahmet etmeyin ben bununla ilgili geçenlerde mini bir referandum yaptım. Tabi sonuç bir felaket, birisi halk oyuncu, diğeri dansçı, bazısı folklorcu - folklörcü, bazıları ise köçek, bir takım insanlar zenne, dansöz.......v.b isimler kullanıyor. Bir yandan ne kadar zengin bir mesleğimiz var diğer bir yandan ise elle tutulur bir işimiz yok diyorum.

  Bunların sorumlusu bizleriz diye düşünüyorum, bu konunun bu kadar basit olmadığını insanlara anlatacak ve öğretecek olan yine bizleriz. Bu anlamda bizlere çok iş düşüyor, bizler bu alanı daha iyi yerlere getirmek istiyorsak daha sistemli olarak çalışmalı ve alana bilinçli insanlar yetiştirmeliyiz.

  Sonuç olarak halk oyunları aslında bir meslektir ama bu birazda bizim elimizde konuya ciddi bir alan olarak bakarsak, hiçbir problem yok ama sıradan bir sosyal aktivite diye bakarsak bu işin içinden çıkılması müşkül bir hal alır. Federasyonumuzun pek kısa sürede bir çok kurum ve kuruluşu tek bir çatı altında toplayacağına ve bu alanın artık bir meslek olduğunu herkese kabul ettireceğine yürekten inanıyorum.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Halk Oyunları Bir Meslek Midir ?

  Reklam  Halk oyunları eskiden bir meslek olarak değil nesilden nesile oynanarak öğretilmekteyken günümüzde daha detaylı öğrenmek için ve bunu bir çok yerde göstermek için ekonomik kazanç sağlamak için bir mesleğe dönüştürülmüştür.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi