Halk Oyunları / Burçak Tarlası Oyunu

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Halk Oyunları - Dans Bölümünden Halk Oyunları / Burçak Tarlası Oyunu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Reklam

  Halk Oyunları / Burçak Tarlası Oyunu

  Reklam  Halk Oyunları / Burçak Tarlası Oyunu

  Forum Alev
  Halk Oyunları / Burçak Tarlası Oyunu

  Yozgat kadınlarının kendi aralarında ve erkeklerin ayrı meclislerinde yürüttüklerindendir. Adını türküsünden alan tanınmış bir oyundur. Köye düşmüş şehirli bir kızın köy hayatına intibak edememesiyle ilgilidir. Aynı ilden Akdağmadeni ilçesinde şu oyunlar gün gördü: Ağırlama, Halay, Kartal Halayı, Laz Halayı, Sinsin, Yanlama, Zeybek. Bunları çoğu zaman erkekler oynar.

  Yozgat köylerinde çeşitler vardır. Mesela Sorgun ilçesinin darıcı köyünde davul zurnayla şunlar oynanır: Ağırlama, Çevirme, Değirmenci, Kenan, Kiriboz, Kartal, Kamalı, Kol Oyunu, Tilki Oyunu, Tonton, Tek Ayak. Bazıları Halay çeşitleridir.

  Kadınları şunları oynar: Kol Oyunu, Horoz Oyunu, Bedirik Oyunu (Bu sonuncusu sekiz kişiye kadar birlikte yürütülür.)

  Yine Sorgun'un Deveci köyünde kadınlar tef çalarak çift çift Akleyli ve Karanfilli oyunlarını türküleriyle oynarlar. Davul zurna varsa erkekler de Alay Çekme veya Sinsin yaparlar.

  Yozgat bölgesinde davul zurnalı Halayları kadınlar da kendi aralarında oynarlar. Erkek halkasına karıştıkları bazen olur.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Halk Oyunları / Burçak Tarlası Oyunu

  Reklam  Yöresel bir oyun olan burçak halk oyunu çok bilinen bir oyun değildir. Sadece Yozgat bölgesinde oynanmaktadır. Kadınların kendi aralarında oynadıkları halk oyunudur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi