Denizanası (Scyphozoa) Resimleri Denizanaları ve Türleri Hakkında Bilgiler

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvan Resimleri Bölümünden Denizanası (Scyphozoa) Resimleri Denizanaları ve Türleri Hakkında Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Denizanası (Scyphozoa) Resimleri Denizanaları ve Türleri Hakkında Bilgiler

  Reklam  Denizanası (Scyphozoa) Resimleri Denizanaları ve Türleri Hakkında Bilgiler

  Forum Alev
  Denizanası (Scyphozoa) Resimleri Denizanaları ve Türleri Hakkında Bilgiler
  Bu konuda deniz anaları (Scyphozoa) resimleri ve denizanaları (Scyphozoa) hakkında öğrenilmesi gereken bilgiler bulunmaktadır.


  Scyphozoa (Denizanaları): Çoğunluğunu büyük medüzlerin (denizanalarının)

  oluşturduğu bu sınıf üyelerinin hepsi denizlerde yaşarlar. Bu hayvanların
  bazılarının çapı 2-2.5 metreye ve tentakülleri 30 metreye ulaşır. Bununla birlikte vücut
  ağırlıklarının yaklaşık % 96'sı sudan oluşur. Skifozonlar çana benzer vücutlarının
  nabız atışı gibi açılıp kapanması şeklinde yüzerler.

  Denizanaları , Cnidaria (=Coelenterata) şubesinin Scyphozoa takımına ait canlılardır. Sycphus , kadehe benzer ; zoa kelimesinin de hayvan anlamına gelir. Böylece bu canlıları ‘ kadehe benzeyen hayvanlar ‘ diye adlandırabilinir. Yalnız kadehe değil ; kase, borazan, kubbe, tabak, küp ve piramite benzeyen deniz anası türlerini de görmek mümkündür… Bu omurgasız canlılar, Yunanlılar tarafından ‘ kızınca sokan ‘ anlamına gelmektedir; çünkü gerçekten de, rahatsız edildikleri zaman,yakıcı kapsülleriyle ‘ rahatsız edici’ olabiliyorlar.
  Bu durumda belki de ilk yapılması gereken şey; deniz anasının çarptığı yüzeyi soğuk suyla yıkamak…  Gövde disk şeklindedir. Disk kısmı bu canlıların hareketini sağlamakla görevlidir. Bunun altındaki ‘ağız kısmı’ ise tentakül denen çok sayıdaki dokunaçları içerir. Bu dokunaçlar avlama görevini üstlenmiştir. Gövdenin dış kısmında epidermis ve iç kısımda gastrodermis bulunur. Gastrodermis deniz analarındaki sindirim boşluğunu çevreler. Epidermis ve gastrodermis arasında jelatinimsi bir görünüş hakimdir. Bu yüzden İngilizler de deniz analarını ‘JELLYFISH’ olarak adlandırırlar. Deniz analarının vücutlarının %95' ini SU, %4 'ü TUZ, %1 ' i de PROTEİN'lerden oluşur. Deniz analarının kalpleri, beyinleri, kemikleri, pulları ve gerçek gözleri yok. Sinir sistemleri sinir ağı biçiminde şekillenmiştir. Epitel oku birbirine bağlanmış ve az miktardaki hücrelerarası madeden oluşuyor. Değişik görevleri görmek için DUYU, BEZ, ÖRTÜ EPİTEL'leri özelleşmişlerdir.  Denizanalarının korunma ve yiyeceklerini yakalamaya yarayan yakıcı kapsüllerin içindeki zehirli hücrelere NEMATOSİST'ler denir. Yakıcı hücreler tentakül dediğimiz dokunaçlarda değil canlının dışında yer alan üst derinin iç kısımlarında yer alır. Gerektiğinde nematosistlerin fışkırması için dış deriye doğru hareket gerçekleşir. Nematosistlerin fışkırmasıyla insanda görülen etkileri yanma ve kaşınma 'dır. . . .  Denizanaları etoburdur. Küçük deniz hayvanları ,yumurtalar ve larvalarla beslenirler. Bunun için avlanmaları gerekmez. Suda sürüklenerek ilerlerken yiyebilecekleri bir canlıya rastlar ve onu, fışkırttıkları zehirle etkisiz hale getirip, ağızdan içeri alıp yerler. .  Denizanaların besin olarak tüketen canlılar yalnızca deniz kaplumbağaları, deniz kuşları, balıklar, salyangozlar, sümüklü böcekler, balinalar değil insanlar da denizanalarını yiyorlar. Çinliler, Koreliler ve Japonları örnek olarak verebiliriz. Öyle ki salatasını ve böreği dahil olmak üzere pek çok şekilde tüketiyorlar.  Japonlar, denizanalarıyla birlikte yaşamayı da seviyorlar. Kedi, köpek ya da akvaryum balığı gibi denizanası besleyenler de var. Hatta denizanası ile yaşamayı sakinlikten ve sessizlikten hoşlananlara öneriyorlar;'Denizanaları ne havlıyor ne de ağızlarından salyalar akıtıyor. Asla sizi rahatsız etmiyor !' diyorlar.  Denizanaları, 650 milyon yıl öncesinden günümüze kadar varlıklarını devam ettirebilme özellikleri nedeniyle de önem taşırlar. 2 milyar yıl öncesiyle 550 milyon yıl arasında kalan zamana Proterozoik dönem denir. Bu jeolojik dönem, birinci çağın kambrien dönemine kadar sürmüştür.


  Bu dönemde çokça tortul taşlar,devrin ortalarında ise ilk çekirdekli eukaryot hücreler oluşmuştur. Bitki ve hayvanlarda bazı grupların belirlendiği ve çok hücreli organizmalara geçişin tamamlandığı görülmektedir. Medüzlerin daha baskın olduğu bu dönemde sünger spikülleri, mantar kalıntıları, algler, Brachiopoda ve tüp şeklinde annelida ortaya çıkmıştır ve MEDÜZ DEVRİ (DENİZ ANASI DEVRİ= PREKAMBRIUM) olarak da adlandırılır. Bu evrenin sonuna doğru serbest oksijende azalma görülmektedir.
  SCYPHOZOA (DENİZANALARI)


  Pelagia noctiluca (Forsskal, 1775)


  Chrysaora hysoscella (Linnaeus, 1767)

 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Denizanası (Scyphozoa) Resimleri Denizanaları ve Türleri Hakkında Bilgiler

  Reklam  Yüzmek için denize girenlerin büyük kısmının korkusu olan deniz anaları şeffaf bir yapıya sahiptir.Bu deniz anaları denizlerde olduğu zaman bir salgı salmakta ve insanların kaşınmalarına neden olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi