Aynalar Şenlensin

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Hobiler Bölümünden Aynalar Şenlensin ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Aynalar Şenlensin

  Reklam  Aynalar Şenlensin

  Forum Alev
  Aynalar Şenlensin  Kağıt ve karton kullanarak eğlenceli bir ayna yapmaya hazır mısınız? Yapıştırıp renklendireceğiniz karton ve kağıtlar, dekoratif bir görünümün yanı sıra oldukça kullanışlı.

  Kağıtlar her zaman ince bir özellik taşımayabilirler. Kağıdı ıslatır ve yapıştırıcı ile yoğurursanız istediğiniz şekle sokabilirsiniz. Kağıt kuruduğunda da bu şekilde katılaşıp form kazanacaktır.

  Mukavva
  Yanda görünen ayna ıslak mukavva tekniği kullanılarak yapıldı. Kağıt yaprakları yırtılıp suya batırıldı ve oluklu kartonun üzerine yapıştırıldı. Üst yüzey kuruduğunda boyanıp verniklendi. Özellikle çocukların severek odalarına koyacakları şekilde hazırlandı. Şeker kağıdı çok iyi bir hamur kağıttır. Çünkü suyu çok iyi emer. Kağıdı kesmektense yırtmak daha iyidir. Böylece su daha iyi nüfuz eder.

  Malzemelerin temini
  Oluklu karton aynanın bazı olarak kullanıldı çünkü sağlam bir malzemedir. Onu satın almaktansa eski bir karton kutudan yararlanabilirsiniz. Aynı şekilde aynaya astar olarak kullanılan beyaz emülsiyon boyasını da dışardan almanız gerekmez. Evi dekore ettiğiniz günlerden kalma bir miktarı kilerinizde saklamış olabilirsiniz. Küçük bir ayna da bulduktan sonra sıra geliyor yaldızlı boyaya. Bunu da kırtasiye veya ev gereçleri satan bir dükkandan temin edebilirsiniz.
  Bu aynayı yapmak için gereken malzemeler için biraz yatırım yapmaya değer çünkü mukavva kullanmayı öğrendikten sonra başka enteresan objeler de yapmak isteyebilirsiniz.

  MALZEMELER

  Geniş kağıtlar
  Makas
  PVA yapıştırıcı
  Maskeleme bandı
  3 parça oluklu karton (46x46 cm)
  Ayna (31x31cm)
  Siyah keçe uçlu kalem
  2B kalem
  Sulu tabak
  Fincan tabağı
  Ufak ve düz bıçak
  Metal cetvel
  İnce fırça
  Maket bıçağı
  Zımpara kağıdı
  Yapıştırıcıyı sürmek için fırça
  Resim ve çerçeve arasına konan karton kenar (mat)
  Yassı fırça no:8
  Beyaz emülsiyon boyası
  Vernik
  Alçı
  Şeker kağıdı
  6 akrilik boya: Kırmızı, turuncu, pembe, sarı, mor, mavi
  Bir tüp yaldızlı kumaş boyası
  Bir taç şablonu yapın:
  Şablonu simetrik yapabilmek için kağıdı ikiye katlayın. 2B kalemle basit bir tacın yarısını çizin. Bu şekli kesip bir tam taç halinde açın.
  Taç şeklini kartonun üzerine koyup kesin:
  Kağıt tacınızı oluklu kartonun üzerine yerleştirin. Bir elinizi üzerine koyup sıkıca tutarken diğer elinizle karton üzerinde tacın şeklini kara kalemle çizin. Karton üzerindeki bu şekli kesin. Bunu üç kere tekrarlayın. Böylece elinizde üç tane taç şeklinde oluklu karton olacak.

  Ayna için bir çukur açın:
  Ayna için bir çukur açın Bir karton parçasını alın ve aynayı üstüne koyun. Aynayı tam ortaladığınızdan emin olun. Aynanın etrafını kalemle çizin. Cetvel ve maket bıçağı kullanarak çizdiğiniz kareyi kesin. Bu ortası kesik kartonu diğer iki kartondan birinin üzerine koyun ve aynı hizada olmalarına dikkat edin. Alttaki kartonun üzerine karenin kenarlarını çizin.
  Kartonu kesmek:
  Karton oldukça kalındır ve kesmesi zor olabilir. Bu yüzden bölge bölge kesmeyi tercih edin. Örneğin tacın uçlarının etrafını önce çıkarın. Bu arada bir elinizle kartonun ortasına sıkıca bastırın ki kaymasın.
  Aynayı kartona yapıştırın:
  PVA yapıştırıcıyı ayna için kare şeklinde kestiğiniz kartonun üzerine sürün. Üzerine bir şey çizilmemiş olan taç şeklindeki üçüncü kartonun üzerine de yapışkan sürün. Yapışkan kısımlar üst üste gelecek şekilde birbirinin üzerine koyun. Taçların uçları kaymaması için maskeleme bandı ile birbirine sarın. Aynanın arkasına da yapıştırıcı sürüp onun için ayrılmış oluğa yerleştirin.
  Dairesel bir alan açın:
  Üzerine kare çizmiş olduğunuz diğer kartonu alın. Üzerine bir fincan tabağı yerleştirip ortalayın ve etrafını kalemle çizin. Bu daire şeklini kesmek için maket bıçağı kullanın.
  Şeker kağıdını dairenin etrafına yapıştırın:
  Şeker kağıdını 5’er cm’lik kareler şeklinde kesin. Bir tabak içindeki suda bu kağıtlardan on tanesini ıslatın. Bir tabağın içine koyun. Her birinin bir tarafına PVA yapıştırıcı sürün. Daire şeklinin kenarlarına da yapıştırıcı sürün. Şeker kağıtlarını dairenin çevresine yapıştırın.
  Ayna çerçevesini birleştirin:
  Daire şeklinin yer aldığı kartonun altına PVA yapıştırıcı sürüp aynalı kartonun üzerine yapıştırın. Şimdi dairesel delikten aynayı görüyor olmalısınız. Çerçeveyi maskeleme bandlarıyla sağlamlaştırın.
  Çerçeveyi kağıtlarla sarın:
  Biraz daha şeker kağıdı kesip sulandırıp yapıştırın. Bütün çerçeveyi bu kare kağıtlarla kaplayın. Çerçeveyi düz bir yüzeye koyup üzerine ağırlık yerleştirin. Ve üç gün, üst taraf kuruyup sertleşene kadar kurumaya bırakın.
  Alçıtaşı hazırlayın (Gesso):
  Alçıtaşı hazırlayın (Gesso) Alçı, PVA yapıştırıcı ve su ekleyerek krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. İnce bir fırça kullanarak bunu çerçevenin üzerine sürün. Kurumaya bırakın. Zımpara kağıdı ile kuruyan yüzeyi pürüzsüzleştirin. İnce fırçayla üstüne emülsiyon boyası sürün.
  Çerçeveyi boyayın:
  No:8 yassı fırça ile akrilik boya kullanarak bazı geometrik şekiller boyayın. Gelişigüzel renk yamaları yapın. Hemen hemen aynı boyutlarda olmalarına dikkat edin. Eğer gerek duyarsanız önceden kalemle şekilleri çizin. Bu işleme tüm ön düzey kaplanana kadar devam edin.
  Çerçeveyi vernikleyin:
  Boyayı kurumaya bırakın. Yassı fırça kullanarak çerçevenin ön yüzeyini vernikleyin. Beliren hava kabarcıklarını düzleştirin.
  Renklere yaldızlı boya ile kontür çekin:
  Yaldızlı kumaş boya tüpüne bir delik açın ve elinizi titretmeden renk yamalarının etrafına kontür çekin. Tacın uçlarını yıldız gibi şekillerle süsleyin.
  TAMAMLANMIŞ ÇALIŞMA:

  A Sağlam bir çerçeve:
  Çerçevenin hassas görünen kısımları bile mukavva söz konusu olduğundan oldukça sert ve sağlam yapıldı.

  B Parlak renkler:
  Boyanın bir kısmı alttaki beyaz boya tarafından emildi. Bu renklerin daha parlak görünmesini sağladı.

  C Işığı aksettiren yüzey:
  Yaldızlı kumaş boyası, vernik ve ayna bir arada kullanılan ve göze hoş gelen üç yansıtıcı unsur oldu.
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Aynalar Şenlensin

  Reklam  Çok şirin olmuş, denemye değer bence :p+ Yorum Gönder
kartondan taç yapımı,  kartondan tac yapilisi,  taç yapımı kartondan,  kartondan taç,  kağıt kalem makas bant ile yapılan görseler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi