Karabaş Veli Külliyesi (Siyaser Veli Camisi)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Karabaş Veli Külliyesi (Siyaser Veli Camisi) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Karabaş Veli Külliyesi (Siyaser Veli Camisi)

  Reklam  Karabaş Veli Külliyesi (Siyaser Veli Camisi)

  Forum Alev


  Karabaş Veli Külliyesi (Siyaser Veli Camisi)

  Karaman Siyaser Mahallesi’nde bulunan Karabaş Veli Külliyesi’nin kitabesi günümüze gelemediğinden yapım tarihi kesinlik kazanamamakla beraber, XV.yüzyıl Karamanoğlu dönemi yapısı olduğu açıkça görülmektedir. Giriş kapısı üzerinde Sultan II.Abdülhamid zamanında onarıldığını gösteren bir tuğra bulunmaktadır.

  Yapı topluluğu iki ayrı bölümden meydana gelmiştir. Bunlar cami, imaret ve türbeden ibarettir. Cami kısmı dikdörtgen planlı olup, üçer sütunlu iki dizi ile üç bölüme ayrılmıştır. Üzeri düz toprak damla örtülmüştür. Mihrap son dönemlerde yenilenmiş olup, oldukça basittir. Minberi çürümüş ve yakın tarihlerde kündekâri tekniğinde ahşaptan yeniden yapılmıştır.

  Caminin kuzey duvarına bitişik olan imareti üç eyvanlı merkezi kubbeli büyük bir yapıdır. Bu kubbeye dıştan sekizgen kasnak, içten de Selçuklu üçgenleri ile geçiş sağlanmıştır. Kubbenin altında 12 kenarlı bir şadırvan bulunmaktadır. İmaretin eyvanlarının çevresinde irili ufaklı bölümler vardır. Bu eyvanlardan birinin altında sivri kemerli bir bodrum; sağ köşedeki iki basamaklı merdivenle de minareye geçilmektedir. Caminin minaresi kare kaide üzerinde, yuvarlak gövdeli ve tek şerefelidir.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Karabaş Veli Külliyesi (Siyaser Veli Camisi)

  Reklam  Karabaş Veli Külliyesi (Siyaser Veli Camisi) on beşinci yüzyılda karamanoğuları zamanında yapılan yapı daha sonraları ikinci abdülhamit devrnde onarılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi