Sadettin Ali Bey Mescidi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Sadettin Ali Bey Mescidi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Sadettin Ali Bey Mescidi

  Reklam  Sadettin Ali Bey Mescidi

  Forum Alev


  Sadettin Ali Bey Mescidi

  Karaman il merkezinde Hastane Caddesi’nde bulunan Sadettin Ali Bey Mescidi, kitabesinden öğrenildiğine göre, Sultan II.Keykavus zamanında, Ebubekir oğlu Sadettin Ali Bey tarafından 1247 yılında yaptırılmıştır.

  Karaman’da Selçuklu döneminde yapılmış olan bu yapı, tamamen kesme taştan olup, kare planlıdır. Üzeri merkezi bir kubbe ile örtülmüştür. Giriş kapısı mor mermerden yuvarlak kemerli olup, üzerinde de kitabesi bulunmaktadır. İbadet mekanının üzerini örten kubbe pandantiflidir. Zamanla harap olan kubbe Karaman Müzesi Eski Eserleri Koruma Derneği tarafından 1977 yılında çinko ile kaplatılmıştır.

  Girişin karşısındaki mihrabın iki yanında duvara dayalı spiral sütuncuklar bulunmaktadır. Mihrap stalaktitli olarak tamamlanmıştır. Mescidin solunda sonradan açılmış bir kapı ile dikdörtgen planlı türbe bölümüne geçilmektedir. Bugün mescidin ayrı bir bölümü olarak kullanılan türbede önceki yıllarda çamurla sıvanmış altı sanduka bulunuyordu. Türbenin alt katında da mumyalık kısmı vardır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Sadettin Ali Bey Mescidi

  Reklam  Sadettin Ali Bey Mescidi 1247 yılında yapılmıştır fakat görüntü onu göstermiyor bunun sebebi 1970 lerden sonra onarım geçirmesidir kare planlı kesme taştan yapılanyapı kubbesi kaplanmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi