Yusuf Ağa Kitaplığı (Karatay)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Yusuf Ağa Kitaplığı (Karatay) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Yusuf Ağa Kitaplığı (Karatay)

  Reklam  Yusuf Ağa Kitaplığı (Karatay)

  Forum Alev


  Yusuf Ağa Kitaplığı (Karatay)

  Konya’da Selimiye Camisi’nin batı köşesinde bulunan Yusuf Ağa Kütüphanesi’nin yapımına Mihrişah Sultan’ın kethüdası Yusuf Ağa 1794 yılında başlamış, Mehmet Sadık da 1795 yılında tamamlamıştır.

  Kütüphane kesme taştan, kare planlı olup, üzeri sekiz köşeli bir kasnağa oturan kubbe ile örtülmüştür. Kütüphanenin üç yanında iki dizi halinde iki renkli taştan yapılmış 22 penceresi bulunmaktadır. İç mekânı bir okuma salonu ile bir memur odasından meydana gelmiştir.

  Kütüphanede Sadreddin Konevi, Zaferiye Medresesi Kütüphanesi, Türkocağı Kütüphanesi, Hadımi Kütüphanesi, Müftü Abdullah Efendi Kütüphanesi, Mümtaz Bahri Koru’nun kitaplıkları bulunmaktadır. Bu kütüphane 1927 yılında kapatılmış ve içerisindeki kitaplar Mevlana Dergâhı Kütüphanesi’ne gönderilmiştir. 1946 yılında Konya İl Halk Kütüphanesi’nin bir bölümü olarak yeniden hizmete girmiştir.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Yusuf Ağa Kitaplığı (Karatay)

  Reklam  Yusuf Ağa Kitaplığı Karatay konyada bulunmaktadır 1800 lü yılların başında yapılan yapı yusuf ağa ve mehmet sadık tarafından yapılmıştır kesme taş ve kare planlı yapıdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi