Ahi Emir Ahmet Kümbeti (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Ahi Emir Ahmet Kümbeti (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Ahi Emir Ahmet Kümbeti (Merkez)

  Reklam  Ahi Emir Ahmet Kümbeti (Merkez)

  Forum Alev


  Ahi Emir Ahmet Kümbeti (Merkez)


  Sivas Tokmakkapı Nahallesi’nde, Kurşunlu Caddesi üzerinde bulunan bu kümbetin kitabesi günümüze gelememiştir. Ancak, Emir Ahmet’in vakfiyelerine dayanılarak h.633’ten (1235) sonra yapıldığı sanılmaktadır.

  Kümbet düzgün kesme taştan yapılmış, kare bir kaide üzerinde olup, Türk üçgenleri ile sekizgen gövdeye geçilmektedir. Gövdeye geçiş geniş pahlarla sağlanmıştır. Türbenin içerisi kubbe, dışarısı sekizgen piramidal külah ile örtülüdür. Saçak hizasında ise sülüs yazılı bir kitabe yapıyı çepeçevre dolaşmaktadır. Türbenin içerisine mukarnaslı bir niş ortasındaki dikdörtgen bir kapıdan beş basamaklı merdivenle girilmektedir. Türbenin içerisi dıştan sekizgen planlı olmasına rağmen yuvarlak planlıdır ve iki pencere ile de aydınlatılmıştır. Kümbetin güney tarafında Selçuklu üslubunda bir mihrap bulunmaktadır. Ancak değişik dönemlerde yapılan onarımlar nedeniyle özelliğini yitirmiştir.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1986-1987 yıllarında restore edilen türbenin içerisi sıvanmıştır. Bezemesinin olup, olmadığı kesinlik kazanamamıştır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Ahi Emir Ahmet Kümbeti (Merkez)

  Reklam  Ahi Emir Ahmed Zaviyesi yda kümbeti küçük şirin bir yapı kubbeli çok gen şeklinde inşaa edilen , Osmanlı öncesi şehirde kurulan dokuz zaviye arasında beş ahi zaviyesinden biridir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi