Konya Ören Yerleri

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Konya Ören Yerleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Konya Ören Yerleri

  Reklam  Konya Ören Yerleri

  Forum Alev
  ALAADDİN CAMİİ

  Camii, Konya Selçuklu devri eserlerinin en eskisi olup, Alaaddin Tepesi üzerinde inşa edilmiştir. Selçuklu Sultanı Rüknettin Mesut I. (1116-1156) zamanında yapımına başlanmış ve Alaaddin Keykubat I. zamanında da (1221) tamamlanmıştır.

  SELÇUKLU KÖŞKÜ

  Sultan Kılıç Arslan II. (1156-1192) devrinde yapılmış ve Sultan Alaaddin Keykubat I. zamanında onarılıp genişletilmiştir. Diğer bir adı da Alaaddin Köşkü'dür. İki katlı olarak inşa edilen köşkün duvarları çini motiflerle süslenmiştir.

  SAHİP - ATA KÜLLİYESİ

  Anadolu Selçuklu vezirlerinden Sahip Ata Fahrettin tarafından 1258-1283 yılları arasında yaptırılmıştır. Mimarı Abdullah Kellük'tür. Külliye, Türbe, Hankah ve Hamamdan ibarettir.

  SIRÇALI MEDRESE

  Açık avlulu Medrese tipindendir. Selçuklu Sultanı Gıyaseddin Keyhusrev II. zamanında Fıkıh ilmi okutulmak için 1242 yılında Emir Muhlis Bedrettin tarafından yapılmıştır.

  KARATAY MEDRESESİ

  Medrese, Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus II. devrinde Celaleddin Karatay tarafından 1251 yılında yapılmıştır. Medresede Hadis - Tefsir - Usul - Furu gibi ilimler okutulmuştur.

  HASBEY DAR'ÜL - HUFFAZI

  Karamanoğulları devri eserlerinden olan Hasbey Dar'ül Huffazı 1241 yılında Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından hafızlar evi olarak yaptırılmıştır.

  ŞERAFETTİN CAMİİ

  Camiinin ilk banisi XIII. Yüzyılda Şeyh Şerafettin'dir. Daha sonraları 1444 yılında Karamanoğlu İbrahim Bey II. tarafından onarılmıştır. Zamanla harap olan camii, 1636 yılında Konya'lı Mehmet Çavuşoğlu Memi Bey tarafından yıktırılarak yeniden yapılmıştır.

  İNCE MİNARE (DARÜL HADİS)

  Medrese, Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus II devrinde birçok hayır işleri yaptırmış olan Hüseyin oğlu Fahrettin Ali tarafından Hadis ilmi okutturulmak için 1258-1279 yılında yaptırılmıştır. Mimarı Abdullah oğlu Kelüktür.

  AZİZİYE CAMİİ

  Camii ilk defa 1671-1676 yıllarında Osmanlı Padişahı Sultan Mehmet IV'in Muhasibi Damat Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1876 yılında çıkan bir yangında camii yanmış, vakfın geliri ve Sultan Abdülaziz'in yardımları ile 1891 yılında yeniden inşa ettirilmiştir.

  SELİMİYE CAMİİ

  Mevlana Türbesi yanındadır. Sultan Selim II. Şehzadeliği ve Konya Valiliği sırasında 1558'de yaptırılmaya başlanmış ve 1587'de bitmiştir. Klasik Osmanlı mimarisinin Konya'daki en güzel örneklerinden bir tanesidir.

  YUSUF AĞA KİTAPLIĞI

  Selimiye Camiinin batı yönüne bitişiktir. 1795 yılında Kethüda Yusuf Ağa tarafından yaptırılmıştır.

  KONYA FUARI

  Alaaddin Tepesi'nin kuzeydoğu yönündedir. Konya'da üretilen malların sergilendiği standlar yer alır. Ayrıca fuar alanında çeşitli havuzlar, çay bahçeleri, restoranlar ve lunapark bulunmaktadır. 100.000 m2'lik alana yerleştirilmiştir.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Konya Ören Yerleri

  Reklam  konya selçukludan bir camiiler ,selçuklu zamanından kalma köşkler ,medreseler ve hafızlar evi,bunun yanında sayısız camiler ve hanlar hamam lar konyaya özgü yerlerdir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi