Kırıkkale Çelebi ilçesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Kırıkkale Çelebi ilçesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Kırıkkale Çelebi ilçesi

  Reklam  Kırıkkale Çelebi ilçesi

  Forum Alev
  Çelebi ilçesi, tarihi seyri kayıtlarında pek fazla görülmeyen bir beldedir. Kuruluşu ile ilgili pek çok rivayetler olan ilçenin çok eski tarihlere dayanan bir geçmişinin olduğu muhakkaktır.


  Çelebi,Anadolu'nun Türkleşme ve İslamlaşma döneminin başlangıcı olarak bilinen Anadolu'nun, fethinin ilk zamanlarında şark'ı Garb'a bağlayan yolların en önemlisi olan Kırşehir-Ankara yolunun birkaç km yakınında bulunan ve karalık olarak bilinen mevkiinden iskan eden köylülerle meskun hale gelmiştir. Genelde ziraat le uğraşan bu insanların kurduğu köyün o günkü yerleri, Çelebi' nin uzağında bir mezra hükmündedir. Daha sonraları ise Türkmen aşiretinin Harameyn koluna mensup bir kafile, diğer Türkmen diğer Türkmen kollarında adet olduğu üzere, Çelebi dağının çanağı olarak tarif edilen ve bu gün kavas özü olarak da bilinen yere gelerek yerleşmişlerdir. Hayvancılık ve Avcılıkla geçimlerini sağlayan Türkmenler için burası artık ileriye dönük yerleşim yeri olmuştur.


  Coğrafi Durumu

  Konumu itibariyle Çelebi dağı eteklerine kurulmuştur. Çelebi tepesinden bakıldığında,ova görünümünü vermektedir. Batısında Bala ve Karakeçili ilçeleri,kuzeyinde Keskin ilçesi,doğusunda ve güneyinde Kaman ilçesi ile sınırdır. Ankara'ya 115 km. Kırıkkale'ye 57 km. Kayseri yolu kavşağına (Keskin ilçesine doğru) 27 km mesafesi vardır. İlçenin yüzölçümü 180 km2 ,Rakımı 1275 metredir.

  İklimi, İç Anadolu bölgesinin tipik kara iklimine sahiptir. Kışları oldukça sert ve kar yağışlı,hava sıcaklığı kış boyunca genelde sıfırın altında seyreder. Yazları ise sıcak ve kurudur. İlkbahar mevsimi çok kısa sürer. Yağışlar az olduğundan yaz mevsiminde bitki örtüsü bozkır görünümünü alır. Yağışlar çoğunlukla sonbahar ve kış mevsiminde düşer.

  Nüfus Durumu

  2000 yılında yapılan genel nüfus sayımı sonuçlarına göre ilçe merkezinin nüfusu kesin rakamlara göre 3333, köylerin toplam nüfusu ise 3877 dir. Genel toplam ise 7210 dur. 1997 yılı genel nüfus sayımı sonuçlarına göre bu rakamlar, ilçe merkezi için 4200, köyler için 2101 ve toplamda 6301 dir.

  Bunun sonucunda 1997 yılına göre ilçe merkezinde yaklaşık olarak % 20.2 oranında düşme, köylerde ise yaklaşık % 80 lik bir artış görülmektedir.

  Köyler arasında son nüfus sayımı sonuçlarına göre en fazla nüfusa sahip köy; (1328) kişi ile Alıcıyeniyapan, en az nüfusa sahip köy ise (71) kişi ile Kepirli köyü gelmektedir.
  Sosyal Durum

  İlçe merkezi eski yıllarda gayri muntazam olarak uygulanmaya çalışılmış imar planının izlerini halen taşımaktadır. Belediye tarafından son yıllarda 300 hektarlık ilave imar planı hazırlanmıştır. Mevcut durum itibariyle cadde ve sokaklar dar, ham satıhlı ve düzensizdir. Konut sayısı ve standardı itibariyle köy tipi evler çoğunluktadır. Genellikle kerKuşbeyinliyim Ben! ve nadiren betonarme yapı malzemesi kullanılmıştır. Ancak bu yapıların % 95'i kiremit kaplıdır.


  İş ve Çalışma Hayatı : Halkın önemli bir bölümü ziraatle uğraşmaktadır. Bölge topraklarının % 75 ini ekime elverişli arazinin oluşturması bunda etkendir. Çok nadir olarak yapılmakta olan büyük ve küçük baş hayvancılığın gelişmesi için özellikle 1998 yılından günümüze oldukça önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

  Ekonomik Durumu : Halkın büyük çoğunluğu kuru ziraatle geçimini temin etmektedir. Yıllık hububat alımı 30.06.1990 yılında faaliyete geçen TMO Ajans müdürlüğünce yapılmaktaydı ,ancak TMO özelleşme çalışmaları nedeniyle İlçemizde kuruluşu bulunan TMO Ajans Müdürlüğü 30.10.2003 tarihinden itibaren kapatılmış ve alım faaliyetleri durdurulmuştur.
  .

  Bir fırın, bir kasap, iki demirci dükkanı, beş bakkaliye, bir adet kırtasiye mevcuttur.

  Bunun yanında ilçede günlük 30 ton kapasiteli süt fabrikası vardır.

  Eğitim Durumu

  İlçe merkezinde bir lise, bir de İlköğretim Okulu, Alıcıyeniyapan köyünde bir ilköğretim okulu mevcuttur. 12 Köyümüzde talebe yetersizliğinden dolayı okullar kapanmış durumdadır. Öğrenciler taşımalı sistemle Çelebi ve Yeniyapan ilköğretim okullarında eğitim görmektedirler.

  İlçede 2006-2007 öğretim yılı itibariyle toplam 246 ilköğretim öğrencisi, 55 adet lise öğrencisi vardır. Toplam öğretmen sayısı ise 38'dir.


  İlçenin su ihtiyacı belediye'ye ait su depolarından temin edilmektedir. Mevcut iki adet su deposunda suyun depolanması cazibe ve direnç yoluyla olmaktadır. İlçede 500 abone bulunmaktadır.

  Sağlık :
  İlçe merkezinde bulunan Sağlık Ocağı ile merkez ve köylere sağlık hizmeti verilmektedir. Bunun yanında Alıcıyeniyapan'da bir Sağlık Evi bulunmaktadır. 8000 m2'lik bir arsa üzerinde merkez sağlık ocağında doktor bulunmamakla beraber 2 sağlık memuru, 2 hemşire, 2 ebe, 1 laboratuar teknisyeni, 1 hizmetli ve 2 şoför ile hizmet vermektedir. 1 ambulans aracı mevcuttur. İlçede diş tabibi bulunmamaktadır.

  Belediye :

  İlçe merkezindeki Çelebi belediyesinden başka belediye bulunmamaktadır. 1968 yılında kurulmuştur. 2003 yılı bütçesi şöyledir;

  Belediye bünyesinde toplam 32 kadrolu personel,13 geçici işçi görev yapmaktadır. Bunların kadro dağılımları da şöyledir: 4 adet GİH sınıfı, 6 adet YHS, kadrolu personel bulunmaktadır.

  Halihazırda belediye ye ait 1 kamyon, 1 Traktör, 1 kepçe, 1 cenaze römorku, 1 binek otomobili ve 1 itfaiye aracı bulunmaktadır.


  Köyler : Köylerin kayda değer bir gelir kaynakları yoktur. Ancak İl Özel İdaresi tarafından yapılan yardımlar başlıca gelir kalemini oluşturur. Köylerimizde imece usulü ile bazı çalışmalar yapılmakta olup bu çalışmalara Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birliği'nce de imkanlar nisbetinde yardımlar yapılmaktadır.

  2003 yılı içerisinde 4 köye toplam 8.500.000.000 TL. yardım yapılmıştır. Bu yardımlarla mezarlık ihate duvarı Camii ve İmam evleri, Okulların bakım ve onarımları ile içme suyu temininde kullanılmıştır.

  Bunun yanında 1998 yılı içerisinde Köprüköy Sağ Sahil Sulama Birliğinin kurularak faaliyete geçmesi ile Kızılırmak kenarında bulunan köylerimizin ekonomik yönden kalkınmasında büyük katkısı olmuştur.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Kırıkkale Çelebi ilçesi

  Reklam  çelebi kırkkaleye bağlı bir ilçedir Çelebi ilçesine 13 adet köy bağlıdır. Belediye sınırları içinde 4 mahallesi bulunmaktadır. İlçeye bağlı bulunan herhangi bir belde yoktur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi