Eskişehir - bitki ve hayvan toplulukları

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Eskişehir - bitki ve hayvan toplulukları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Eskişehir - bitki ve hayvan toplulukları

  Reklam  Eskişehir - bitki ve hayvan toplulukları

  Forum Alev
  BİTKİ ÖRTÜSÜ

  İç Anadolu stepleri, Kuzey Anadolu ve Batı Anadolu ormanları, Eskişehir'in bitki örtüsünü oluşturur. Sündiken Dağları'nın, Porsuk Vadisi'ne bakan güney yamaçlarında, 1000 metreden sonra meşe çalılıkları, daha sonra da bodur meşeler görülür. 1300 metreden sonra yer yer kara çamların göze çarptığı Sündiken Dağları'nın, Türkmenbaba, Eşekli Türkmen Tepesi ve Bozdağ'ın Sakarya Vadisi yönü incelenirse, (özellikle Tandırlar Dağküplü Köyleri arası çok sıktır) karaçamla kaplı olduğu gözlenir. Burada karaçamların arasında, kızılçamlar da görülür. Taştepe ve Mihalıççık civarına kadar sarıçamlar yer alır. Yapıldak civarındaki çam ormanları arasında, yüksek meşeler görülür. Eskişehir'in güneyindeki platolarda ve Çifteler Ovası'nda orman yoktur fakat karakteristik step bitkileri vardır. Sarısu Porsuk Vadisi'nin bitki örtüsünü, yumak, yavşan ve kekik oluşturur. Porsuk ve Keskin Dereleri'nin kenarlarındaki bitki örtüsü ise, söğütler, kavaklar, karaağaçlar ve koruluknoluşur.

  YABANIL HAYAT

  İlin kuzeyinde yer alan Çatacık ormanları yabanıl hayat bakımından oldukça zengindir. Porsuk, Seydisuyu ve Sakarya Nehri ile, Sarıyar ve Porsuk Barajlarında bol miktarda sazan, yayın, karagöz gibi tatlısu balıkları bulunur, Sivrihisar yakınlarındaki Yakapınar ve Balıkdamı da gerek göçmen kuşlara barınak olması, gerekse yabanıl hayat açısından oldukça önemlidir.

  Koruma Sahaları

  Eskişehir Mihalıççık, Alpu ve Sarıcakaya Yaban Hayatı Koruma Sahası
  Kuzeyi Mahmuthisar, Sarıyar Barajı, Gökçekaya Barajı ve Sakarya Nehri'nin güney kıyısını takiben Mayıslar Köyü, güneyi ise Kozlu, Çardak, Bahçekuyu, Ağaçhisar.
  Yukarıdereköy, Kozlubel, Sepetçi, Tandır ve Yarımca Köylerini birleştiren hat. Batısı Yarımca, Dağküplü'den Mayıslar Köyü.
  Doğusu Kozlu, Gözeler, Obruk, Mahmuthisar'ı takiben Sarıyar Barajı güney kıyısı.
  Eskişehir Günyüzü - Kayakent Yaban Hayat Koruma Sahası
  Batısı Sakarya mahallesi, Musluk Boğazı mevkii, yolu takiben Karacaören Köyüne kadar; Kuzeyi Karacaören Köyünden başlayarak yolu takiben Kuzuören Köyü, Selbelik, Üçcevizler sırtını takibe-den stabilize yol.

  Kayakent - Gümüşkonak asfaltının kesiştiği noktaya kadar; Doğusu Kayakent - Gümüşkonak asfaltı, Karaağaç Ağılı mevkii, Sakarya Nehrinin birleştiği yere kadar. Güneyi Çakmak Yaylası yolu, Sakarya Nehrini takiben Sakarya Mahallesi arasında kalan saha.

  Eskişehir Sivrihisar - Balıkdamı Yaban Hayat Koruma Sahası
  Kurtşeyh - Ahiler yolu. Karaçayır mevkii. Sakarya Nehri Karabent köprüsü; buradan Balıkkaya sırtı. Kurtşeyh Köyüne ulaşan yol arasında kalan saha. 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Eskişehir - bitki ve hayvan toplulukları

  Reklam  eskişehirde türkiyenin geneli gibi su canlıları açısından ortak balıklar mevcut bolca sazan var mesela :) kara canlılar ise kaplan çıkmaz o kesin+ Yorum Gönder
eskişehirde yaban hayvan vadisi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi