Çankaya/Ata Kule

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Çankaya/Ata Kule ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Genç.bjk
  Bayan Üye
  Reklam

  Çankaya/Ata Kule

  Reklam  Çankaya/Ata Kule

  Forum Alev
  Çankaya/Ata Kule  Ankara Türkiye’nin Konya’dan sonra ikinci önemli tarım ilidir. Topraklarının 1/3’ünde ekim yapılmaktadır. Çayır, mera ve ormanlar bunlara eklendiğinde tarım alanlarının il toprakları içerisinde oranı 2/3’e yükselir. Bitkisel üretimde öncelikle buğday, arpa, yulaf olmak üzere tahıllar yer alır. Türkiye’nin toplam buğday üretiminin %8’inden fazlası Ankara’da üretilir. Fasulye, mercimek ve 1960’lardan sonra da şekerpancarı üretimi önem kazanmıştır. Sebzecilik, meyvecilik da bunları tamamlamaktadır. Ayrıca Ankara elması ve armudu ile ünlü olup, bağcılık da yaygındır. Hayvancılık Ankara yöresinde eskiden beri yapılmaktadır. En çok koyun ve dünyaca ünlü Tiftik Keçisi yetiştirilir. Arıcılığın yanı sıra sığır besiciliği ve tavukçuluk da gelişmiştir.Bunun yanı sıra sanayi kolları da Ankara’da önemli bir yer tutmaktadır.

  İlin tarihteki ismi gemi çapası anlamına gelen "Ankyra"dır. Bizanslı Stephanos kente bu ismin Mısırlıları denize kadar sürüp çapalarına el koyan Galatlar tarafından verildiğini yazmaktadır.Çok sonraki yıllarda kent “Engürü” olarak isimlendirilmiş, bu sözcüğün Farsça üzüm anlamına gelen Engür’den kaynaklandığı da bilinmektedir. Bu sözcük değişerek Ankara’ya dönüşmüştür.
 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Çankaya/Ata Kule

  Reklam  Ankara ilimizin simgelerinden olan Ata kule çok yüksek ve şehrin hemen her yerinden görülebilmektedir.Her şehrin simgesel eserleri bulunmaktadır.Ankara dendiği zaman akla gelen Ata kule olmaktadır.+ Yorum Gönder
ankara çankayadaki kule
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi