Aksaray'ın Coğrafi Konumu

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Aksaray'ın Coğrafi Konumu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Aksaray'ın Coğrafi Konumu

  Reklam  Aksaray'ın Coğrafi Konumu

  Forum Alev
  Aksaray'ın Coğrafi Konumu

  Aksaray, kuzey ve güney Anadolu dağlarının birbirinden uzaklaştığı İç Anadolu bölümünün orta Kızılırmak kesimine girer. Kuzey yarım kürede ekvatordan 37-38 paralelleri, doğu yarım kürede 33-35 meridyenleri arasında yer alır. Doğuda Nevşehir, Güneydoğuda Niğde, Batısında Konya ve Kuzeyde Ankara ile Kuzeydoğuda Nevşehir ile çevrilidir. 7722 km2 yüzölçümünde geniş bir alana sahiptir.

  Bölgede Hasandağı, Melendiz Dağları ve Ekecik Dağı gibi volkanik dağlar ile lavların meydana getirdiği platolar vardır. Batıda ise Konya Ovasının büyük bir kesimi Aksaray sınırları içerisinde kalmaktadır. Melendiz Dağlarından çıkarak Tuz Gölüne dökülen Uluırmak, geniş bir plato meydana getirmektedir. İlin önemli dağları Hasandağı (3268), Küçük Hasandağı (3040m.) ve Ekecik Dağı (2033b.)dır. Aksaray'ın deniz seviyesinden yüksekliği 980m dir.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Aksaray'ın Coğrafi Konumu

  Reklam  eskiden konyaya bağlı bir ilçe iken şimdilerde bir il konya sınırında deniz seviyesinden yaklaşık olarak 1000 metre yüksekte bulunur niğde nevşehir ve konya arasında kalmaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi