Değirmenkaya Köyü Kalecik Ankara

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Değirmenkaya Köyü Kalecik Ankara ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Değirmenkaya Köyü Kalecik Ankara

  Reklam  Değirmenkaya Köyü Kalecik Ankara

  Forum Alev
  Değirmenkaya Köyü Kalecik Ankara

  Köyümüzde ve çevre köylerde Şamanizmin izlerine rastlamak mümkün.Köyümüzün eski adı GELBASAN veya GELBULASIN'dır.Adının neden degiştirildigi bilinmemektedir.Bir iddiaya göre ERMENİ'cede YEŞİLKÖY anlamına geliyormuş.(Araştırılmaya deger bir konu)Tarih olarak bakıldıgında Kurtuluş şavaşı sırasında ve Ortadogu ülkelerindeki cephelerde çok sayıda şehidi ve gazisi vardır.Köyde erkek sayısının azalması nedenıyle köy muhtarlıgı birkaç dönem kadınlara geçmiştir.Köyümüzde ROMA medeniyetine ait tarihi kalıntılar bulunmaktadır.Çeşme yapımlarında kullanılan kesme taşlar,nezaman yapıldıgı bilinmeyen ve bugün köylü tarafından tahrip edilen kayabaşı çeşmesi,cami avlusunda bulunan büyükçe bir çömlek,Hasayaz köyünde bazı evlerin duvarlarında ve bahçelerinde bulunan roma askerlerine ait resimli kesme mermer taşlar.

  Böldemizde hüküm süren agalık sistemi halkı canından bezdirmiştir,İstanbula padişaha şikayete giden iki kişiye verilen taktikle,köyümüzde konaklayan AGA gece uyurken uzun namlulu silahla vuruluyor.Ancak aganın ölüsü köylünün elinde kalıyor.Köylü korkudan aganın ailesine haber veremiyor.Daha sonra para toplayarak bir köylüye verip haberci gönderiyorlar.Köylü ÇİTLİK köyünün uzagından ,aganız vuruldu diye bagırıp kaçıyor.

  Düğünler cuma gününde, namazdan hemen sonra bayrak kaldırma merasimi ile başlar,bu tören sırasında bayrak direginin ucuna kesilen horozun kafası takılır.Milliyetçilikle şaman gelenegi birleşir.Dügün pazar günü yatsı namazına kadar devam eder. Bayram günlerinde ise şehirde olan akrabalar ve dostlar bayram namazında buluşurlar hasret giderirler. 200 haneye yakın köy, yerleşik bir sisteme oturmamış evler çok sık değildir. Komşuluk iyi derecededir. Yaz aylarında ırgatlık dolayısı ile harman denilen alanda patoz düğülür.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Eski köy muhtarı ve il genel meclisi üyesi Remzi Köse'nin çalışmaları sonucunda temiz su deposunun taşıma boruları yenilenmiş, köye yaklaşık 8 km uzunlugunda sulama kanalı ve köyün kanalizasyon yapım kararı aldırılmış, Remzi Kösen'in vefatından sonra tamamlanmıştır.Bu dönem içerisinde meyvecilik (vişne) ve arıcılık'ta ilerlemeler olmuştur.Bugün en az 15 aile geçimini arıcılıkla saglamakta.Kalecik karasının yetiştiriciligi önemli oranda artmıştır.Bugün çok sayıda kişi kalecik karası yetiştirmektedir.Önümüzdeki yıllarda meyvecilikten elde edilen para önemli bir yer alacaktır.Ayrıca Tema Vakfı ile ortaklaşa köyün toprak kaybını en aza indirmek ve köye gelen sel sularına engel olmak amacıyla dere yataklarına setler yaptırılmış, agaç fidanları ile birlikte köklü bitkiler ekilmiştir.Köy üzerinde bulunan tepeler ve kayabaşı bölgesi Erezyona karşı agaçlandırılmak şartı ile köy adına tapulandırılmış,Tema Vakfı tarafından bitkilerin kökleşmesi amacıyla koruma altına alınmıştır.

  Köy muhtarları

  * Sadık Silay
  * Hüsnü Erkan
  * Bilal Silay
  * Ahmet Yıldırım
  * Abbas Arslan
  * Satılmış Balcı
  * Remzi Köse
  * Kemal Arslan
  * Muhittin Aksoy 2009 -

  İlçe: KALECİK - İl: ANKARA


  Köy Muhtarı: Kemal ARSLAN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:


  856 21 73

  Cep Telefonu:


  0537 679 38 62


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  396
  1997
  398
  İle Uzaklığı:
  67 km
  İlçeye Uzaklığı:
  19 km
  Rakım:
  1065 m 2. 2
  Elvin
  Bayan Üye

  Cevap: Değirmenkaya Köyü Kalecik Ankara

  Reklam  İç Anadolu bölgesinin kurak bir iklime sahip olduğu için ekonomik yapısı tarım ve hayvancılığa dayanan buğday ve arpa gibi bitkilerin yetiştiği bir bölgedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi