Fahriye Köyü Mahmudiye - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Fahriye Köyü Mahmudiye - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Fahriye Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Reklam  Fahriye Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Forum Alev
  Fahriye Köyü Mahmudiye - Eskişehir
  Fahriye Köyü Mahmudiye - Fahriye Köyü - Mahmudiye - Fahriye Köyü Hakkında  Fahriye, Eskişehir ilinin Mahmudiye ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Kırım'dan göç eden Kırım Tatar'ları tarafından kurulmuştur. köyün asıl adı tatarca pakırye' dir.Ancak Türkçeye uyarlanarak ismi fahriye olmak üzere değiştirilmiştir.

  Kültür
  Köyün kültür yapısı Kırım Tatar kültürü ile birebir örtüşür, geleneksel yemeklerinden bazıları, şıbörek, kobete, kalakay, sorpa, cantık, sabırma' dır. Köyde yerel dil olarak Tatarca konuşulur.Ancak köye sonradan yerleşen yörükler tatarcayı pek bilmezler bilenlerin ise telaffuzları yerinde değildir ve yörükler türkçe konuşurlar. Okuma yazma oranı %100 dür.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 47 km, Mahmudiye ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün ikli

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 90
  1997 82

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Genellikle ayçiçeği, pancar, buğday, arpa gibi tahıllar tarımcılıkta yaygındır.Hayvanlardan koyun ve inek yetiştirilir.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - Sezai Ünlüer
  1999 - Sezai Ünlüer
  1994 - Sezai Ünlüer
  1989 - Zeki Kalay
  1984 - Okyar Üçkaç

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
 2. 2
  ZİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Fahriye Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Reklam  Fahriye köyünün gelenek ve görenekleri yaşanmakta ve yaşatılmaktadır. Kültürel özellikleri Kırım tatarları ile hemen hemen aynı olan Fahriye köyü halkının kendine özgü yemekleri bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi