Tokathan Köyü Mahmudiye - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Tokathan Köyü Mahmudiye - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Tokathan Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Reklam  Tokathan Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Forum Alev
  Tokathan Köyü Mahmudiye - Eskişehir
  Tokathan Köyü Mahmudiye - Tokathan Köyü - Mahmudiye - Tokathan Köyü Hakkında  Tokathan, Eskişehir ilinin Mahmudiye ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köy 1874 yılında Kırımdan gelen tatar türkleri tarafından kurulmuş olup, yerleşme yaklaşık 1 yıl sürmüştür, gelen yurttaşların yarısı Mudanya yöresinde kalıp yerleşmişlerdir. Hacı mehmet(islamoglu) tarafından kurulmuştur. Hacı Mehmet İslamoğlu'nun torunları 100 yıl boyunca köyün ileri gelenleri olmuşlar ve köy yönetiminde söz sahibi olmuşlardır. Daha sonra köye Balkanlardan Muhacir olarak birkaç aile gelmiş, 1980 sonrasında da köyün gerçek yerlilerin köyü terketmesi ve arazilerini yabancılara satmaları ile köye Güney Doğu Anadoludan göçler başlamış ve nüfus profili tamamen değişmiştir. Köyün ilk kuruluş ismi buzagı tokat olup 1960 yılında ismi tokat mecidiye olarak degiştirilmiştir. Halen 50 yaş üzerindeki insanlar köyü buzağı Tokat olarak bilmektedirler. 1985 yılında şimdiki ismini almıştır.

  Kültür
  Köyün klasik türk adetleri aynen devam etmektedir.başlıca özel yemekleri(kaşıkbörek,çiborek,köbete,kavurma börek,sarburma,katlama,kalakay),gibi kirim tatar yemekleri meshurdur.Köyde okuma yazma ve kültür düzeyi çok yüksek olup köyden çikmis pek çok profesör, doktor, mimar, mühendis ve avukat vardir.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 33 km, Mahmudiye ilçesine 18 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 121
  1997 122

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.yupa tavukçuluk tesisleri ile türk tavukçuluguna önemli katkı yapmaktadır. Eurocap belgeli soğan üretimi ile ihracata çalışmaktadır.Yurtdışına çiçek soğanı ihracatıda yapılmaktadır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 -Hüseyin Günindi
  1999 - Süreyya Töre
  1994 - Şahin Töre
  1989 - Necmettin Günindi
  1985 - Selçuk Töre
  1984 - Muharrem Tali

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve internet bağlantısı vardır.
 2. 2
  ZİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Tokathan Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Reklam  Balkanlar üzerinden gelen bir kaç ailenin buraya yerleşmesi ile meydana gelen bu köyde zamanla yerleşimler artmış ve köy haline gelmiş bir yerdir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi