Kayı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Kayı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kayı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

  Reklam  Kayı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

  Forum Alev
  Kayı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir
  Kayı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir - Kayı Köyü - Mihalıçcık - Kayı Köyü Hakkında  Kayı, Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Yerleşimi çok eskiye bağlı olan köy, adını Kayı Boyu'ndan almıştır.

  Kültür
  Çörek ekmeği, bazlama, kaymak ve undan yapılan; üzerine şeker veya reçel dökülerek servis yapılan höşmellim, höpelek gibi kendine has lezzetlerinin yanında, özellikle koyun ve keçi etinin kendinden kekik kokulu olduğu söylenir. Her yıl ardıçlar denilen yerde kayılılar günü düzenlenir.

  Tabii Zenginlikler
  Ülkemizde, dünya anıt ağaç kapsamına alınan 8 doğal anıt ağaçtan 3 tanesi Kayı Köyü sınırları içerisindedir. Bu ağaçlar Köy girişine 2 km mesafede bulunan Tekke denilen bölgede ve köyün çıkışına 1 km uzaklıktaki bıhlar yöresel adıyla anılan, Dağcı köy yol ayrımına yakın bölgede bulunmaktadır. Yaşları hakkında kesin bir bilgi bulunmamakla beraber 650-800 senelik oldukları tahmin edilmektedir.

  Tekke yöresindeki mezarlık bölge Anadolu'nun en eski mezarlıklarından biridir. Bu mezar taşları üzerindeki yazılar ya silinmiştir, ya da yazısız döneme aittir. Burada bulunan birçok mezar talan edilmiştir.

  Yeraltı Zenginlikleri
  Ülkemizde Toryum madeni sadece Mihalıççık sınırları içinde çıkarılmaktadır. Bunun yanında yalıtım ve yanmayan elbise imalatında kullanılan Amyant,Linyit,Boraks bulunan ve çıkarılan madenlerdendir.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 83 km, Mihalıçcık ilçesine 7 km uzaklıktadır. Tatarcık ve Aydınlar köyüne Kayı Köyü üzerinden giden ve 2007 yılında yenilenen yoldan ulaşılır.

  İklim
  Tipik karasal iklim vardır. Kışları soğuk ve kar yağışlı yazları sıcak ve kurak bir iklime sahiptir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1652
  1997 2652
  Ekonomi [değiştir]
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Cemal KAYA
  2004 - Yusuf DUMAN
  1999 - Hüseyin GEREN
  1994 - Hüseyin GEREN
  1989 - Mehmet ÖZBEK
  1984 - Mehmet ÖZBEK
  1980 - Mehmet Salih KAYA
  1976 -Mehmet Nuri ÖZÇAKIR
  1972 -Mehmet AYMAN
  1968 -Süleyman ERGÜN
  -Hasan USLU
  -Mustafa KILIÇARSLAN

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
 2. 2
  Elvin
  Bayan Üye

  Cevap: Kayı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

  Reklam  Yerleşim alanı olarak da kültürü ve tarihi de çok eski zamanlara dayanan bir yerdir. İsmini kayı boyundan almış ve bugüne kadar hiç değiştirilmemiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi