Yarıkçı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Yarıkçı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Yarıkçı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

  Reklam  Yarıkçı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

  Forum Alev
  Yarıkçı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir
  Yarıkçı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir - Yarıkçı Köyü - Mihalıçcık - Yarıkçı Köyü Hakkında  Yarıkçı, Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Bunu etrafındaki Tarihi Hamamlardan ve Yabancı mezarlardan anlamak mümkündür. Bir rivayete göre Tarihi önemi yüksek olan İpek Yolunun bu köy üzerinden geçtiği ve hamamların konak yeri olduğu dile getirilmektedir. Daha fazla bilgi bulunmamaktadır. Köyün isminin nereden geldiği hakkında bir bilgi yoktur. YARIKÇI halkı yuzyıllardır bu topraklarda yasayan "manav(yerli türk)" adlandırılan en eski Türk Boylarındandır. Genelde Eskişehirde yaşayan bu toprakların insanları devletin çeşitli kademlerinde görev yapmaktadırlar.

  Kültür
  Köyün kültürü hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 107 km, Mihalıçcık ilçesine 11 km uzaklıktadır. Ayrıca Demir yolu ulaşımı için Sazak istasyonunada oldukça yakın bulunmaktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 114
  1997 149

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Daha çok pancar, arpa,buğday, nohut, haşhaş üretilmektedir. Son zamanlardada kiraz üretiminde de gelişme sağlanmıştır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - Ahmet EŞME
  1999 - Ahmet EŞME
  1994 - Mustafa UZUN
  1989 - H.İbrahim EŞME
  1984 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcası
  Denizden 900 metre yükseklikte olan termal su kaynağı, Mihalıççık ilçe merkezinin güneydoğusunda, Sazak İstasyonu'nun kuzeyinde, Yarıkçı köyünün doğusunda, Hamam Dağı'nın eteğindedir. Termal su, görece yüksek oranda kalsiyum karbonat içermektedir. Bu nedenle vadide bu içeriğin oluşturduğu taşlaşmış çağlayanlar bulunmaktadır. Suda bol miktarda kükürt bulunur. Termal su, karbon dioksit yönünden de zengindir. Aynı zamanda demir ve klor içermektedir. Su sıcaklığı 39 derecedir. Suyun debisi 6 lt/sn olarak ölçülmüştür. Sondaj ile debinin artırılabileği belirtilmektedir.
  Yörede çok sayıda termal su kaynağı bulunmaktadır. Bunlardan iki tanesinin üstü örtülerek kaplıca haline getirilmiştir. Kaplıcada sıcak ve soğuk su hamamları vardır.

  Mihalıççık ilçesine 15 Km. uzaklıkta olan kaplıca, Mayıs-Eylül döneminde yoğun ilgi görmektedir. Kaplıcada barınma yerleri ve gıda satış merkezi bulunmaktadır.
  Kaplıca suyu, romatizmal hastalıkların, yara ve felç hastalıklarının tedavisinde rağbet görmektedir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Yarıkçı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

  Reklam  Köyün ipek yolu üzerinde olduğu bilinmektedir.Köyde şifalı kaplıcalar ve ılıcalar vardır.geçim kaynakları arasında tarım ve iç turizm önemli yer tutmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi