Akin Köyü Seyitgazi - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Akin Köyü Seyitgazi - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Akin Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Reklam  Akin Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Forum Alev
  Akin Köyü Seyitgazi - Eskişehir
  Akin Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Akin Köyü - Seyitgazi - Akin Köyü Hakkında  Akin, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.===Kültür===Köyde yaşayan halk yaklaşık 200 yıl önce çeşitli illerden göç eden karakeçili ve sarıkeçili yörüklerinden oluşmaktadır. Göbekli , tarhana çorbası ve höşmerim kızartması,ıptırım(kuşburnu)hoşafı, pancar pekmezi yöresel yemekleri arasındadır.Köyde yaz aylarında sıkça sünnet ve evlendirme düğünleri yapılmaktadır.Ayrıca son zamanlarda eskiye nazaran daha sessiz geçen bayram kutlamaları vardır ve bu bayramlar birer şenlik şeklinde geçer.Bayramların eskiye nazaran daha sessiz geçmesinin nedeni kültürel yozlaşmadan değil bayramların kış aylarına denk gelmesinden kaynaklanmaktadır.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 60 km,Afyon iline 60 km,Kütahya iline 45 km, Seyitgazi ilçesine 24 km,Kırka Beldesine 5 km uzaklıktadır. Gemiç Köyüne yaklaşık 2 km, Göknebi'ye (Gökpeygamber) 4 km dir.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:.
  [2009] -CENGİZ COSKUNPINAR
  2004 - RAMAZAN SOLMAZ
  1994 - AHMET TURAN COŞKUN PINAR
  1989 - ALİ YURTAYDIN
  1984 - ALİ YURTAYDIN
  1957- HİMMET COŞKUNPINAR

  Altyapı bilgileri
  Köyde,Atatürk zamanında yapılmış tarihi ilköğretim okulu kapatılmıştır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ile tohum ilaçlamada kullanılan sellektör vardır. Balıkçılık kooparatifi ile market iki adet kahvehane, köy adasıda bulunmaktadır
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Akin Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Reklam  Akin köyü yöresel yemekleriyle meşhur bir köy olup eski gelenekleri yaşatan Eğlenmeyi seven ve sevdiren köylerimizdendir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi