Bardakçı Köyü Seyitgazi - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Bardakçı Köyü Seyitgazi - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Bardakçı Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Reklam  Bardakçı Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Forum Alev
  Bardakçı Köyü Seyitgazi - Eskişehir
  Bardakçı Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Bardakçı Köyü - Seyitgazi - Bardakçı Köyü Hakkında  Bardakçı, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  köyümüzün tarihi çok eskilere dayanmakla birlikte Şu Çılgın Türkler kitabında da bahsi geçmektedir köyün isminin daha önceden bu köyde yaşayan ve tahtadan bardak yapan bir şahıstan geldiği varsayılır. Eski ismi ile de Santa Baris olarak anıldığı rivayet edilir.

  Kültür
  Köy, eski Anadolu kültürüne sahip olup günümüzde unutulmaya yüz tutmuş imece gibi yardımlaşmalar hala devam etmektedir. Köylü; düğün, vefaat ve özel günlerinde birbirine elinden geldiğince yardımcı olmaktadır.
  Özel bir yemeği olmamakla birlikte, bir zamanlar, gelen misafirlere kebap ikiramı ile tanınır. Ayrıca eti ve et yemekleri ile tanınır. Hamamı ve meşe közünde olan cayı'yla da meşhurdur. Köylülerin kendilerine ait yöresel mani ve sözleri vardır. Bu manilerden bazıları:

  “ Tarlanın taşlısına,
  Kızın uzun saçlısına,
  Bulgur pilavının yanında,
  Kuru soğana doyulurmu? ”

  Coğrafya
  Eskişehir iline 62 Km., Seyitgazi ilçesine 18 km uzaklıktadır. Köy, İlçenin en büyük köylerinden biri olup, yaklaşık 125 Km2 alan üzerine yayılmıştır. Meranın tamamı orman alanıdır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir..

  Nüfus
  Toplam nufus, köy merkezine 3 Km. uzaklıkta bulunan 30 haneden oluşan Ortaoba mahallesi ile birliktedir. Köyün genç nüfusunun büyük bölümü memur olmakla birlikte Türkiye'nin değişik illerinde görev yapmaktadırlar. Hemen hemen her hanede en az bir polis veya askeri personel vardır. Yaz aylarında nüfus artış göstermektedir.

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 859
  1997 833


  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca son yıllarda mermer ve taş ocakları kurulmuş bu da köye katkı sağlamıştır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Gazi Taşçı
  2004 - Gazi Taşçı
  1999 - Gazi Taşçı
  1994 - Eyüp Yeşil
  1989 - Namık Yıldırım
  1984 - Sami Zeybek

  Altyapı bilgileri
  Köyde bardakçı ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt ve mahalle araları kaldırım taşlı olup köyde elektrik ve her evde sabit telefon vardır. Ayrıca Türkcell oparötörü çekmektedir.
  Köye ait değirmen ve bir sağlık ocağı ve görevli bir ebe hemşire mevcuttur. Köye 22 Km. mesafede Çifteler, 18 Km. Seyitgazi ilçesine yakın olup genelde köylüler bu ilçeye alış veriş için gitmektedirler. 5 dükkân 8 kahve 1 mandıra 1 market bulunmaktadır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Bardakçı Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Reklam  Çılgın Türkler kitabında da geçen Köyün ilginç efsanesi olan bardak yapan kişi tarafından isminin alındığı sanılmaktadır.+ Yorum Gönder
eskişehir seyitgazi bardakçı köyü alevi mi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi