Kümbet Köyü Seyitgazi - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Kümbet Köyü Seyitgazi - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kümbet Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Reklam  Kümbet Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Forum Alev
  Kümbet Köyü Seyitgazi - Eskişehir
  Kümbet Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Kümbet Köyü - Seyitgazi - Kümbet Köyü Hakkında  Kümbet, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün adının ortasındaki bir tarihi kümbet yapısından gelmektedir. bu yapı anadolu selçuklu eseridir.Ve köy mezarliğinda Selçuklulara ait çok sayida mezar bulunmaktadir.

  Coğrafya
  Kümbet köyü Eskişehir'e 85 km uzaklıkta olup, doğusunda Çukurca Köyü (30 km), Batısında Büyükyayla köyü (8 km), kuzeyinde Karaören köyü (5 km) ve güneyinde Gökbahçe köyü (6 km) ile çevrilir. Eskişehir-Afyon illeri arasında bulunan Kümbet köyü bağlı olduğu ilçesi Seyitgazi'ye 42 km uzaklıkta ve ilçenin güneyinde yer alır.

  İklim
  Kümbet köyü İç Anadolu bölgesinde yer aldığı için karasal iklim özelliği taşımaktadır. Afyon iline olan yakınlığı dolayısıyla zaman zaman ılıman iklim özellikleri hissedilir. Kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçer. Yılın sıcak ayları Temmuz ve Ağustos, en soğuk ayları Ocak ve Şubat aylarıdır. Yağışlar yaz mevsiminde az olmak üzere diğer mevsimlerde düzenli olarak dağılmıştır. Zaman zaman ilkbahar aylarında şiddetli yağışlar nedeniyle seller görülmektedir, heyelan durumu yoktur, nadiren şiddetli rüzgârlar essede fırtınaya rastlanmamaktadır. Köyün bitki örtüsü bozkırdır. Köyün iç kısımları meyve, kavak ve söğüt ağaçları ile kaplı olup, köyü çevreleyen alanların özellikle kuzey kesimleri çam ormanlarıyla kaplıdır. Ovalarda ise tabi bitki örtüsü göze çarpmaktadır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 836
  1997 725
  Kümbet Köyü şuan 200 haneden oluşmaktadır. Son Nüfus verilerine göre köyün nüfusu 702 dir.

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık ve pazar ekonomisine dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Seydi KANAT
  2004 - Mevlüt TUNCER
  1999 - Seydi BOZOK
  1994 - Mevlüt GÜNAYDIN
  1989 - Seydi BOZOK
  1984 - Remzi TAŞ

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem . Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
 2. 2
  HÖRÜ
  Bayan Üye

  Cevap: Kümbet Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Reklam  Selçuklu Devleti döneminde yapılan kümbetten ismini alan bu köy kümbetin etrafına evler kurulmuştur. Selçuklu Devletinden bir çok kişinin mezarı bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi