Yarbasan Köyü Seyitgazi - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Yarbasan Köyü Seyitgazi - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Yarbasan Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Reklam  Yarbasan Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Forum Alev
  Yarbasan Köyü Seyitgazi - Eskişehir
  Yarbasan Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Yarbasan Köyü - Seyitgazi - Yarbasan Köyü Hakkında  Yarbasan, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün adı,köy kurulmadan önceki dönemlerde oluşmuştur.Cografi yapısı gizlenmeye uygun,köyün yukarısındaki,Batın Deresi ve Boyalı Deresinden gelen sellerle oluşmuş yarlar bulunmaktadır.Yörede eşkiyalık,çetecilik yapanlar,bu yarlar ve büklükler de saklandıkları yağmurlu bir günde,birkaç eşkiya bu yarın çökmesiyle toprak altında kalırlar..Bu olaydan sonra köyün kurulduğu yöreye Yarbasağı denmeye başlanır.Zamanla Yarbasağı değişerek YARBASAN olur.Daha sonra HORASAN*Erzurum*yöresinden kalkarak,Kütahya- Kırka arasında bir süre konup-göçtükten sonra köyün güneydoğusunun,bir km uzagındaki İSKAN denilen bir yaylamsı bölgeye konarlar.Köyün altında bulunan ovadaki verimli topraklar ile köyün bugün kurulduğu yer,Kümbet ve KARAÖREN köylerinin malıdır..Yaklaşık 1890 larda, Bey, yöredeki PEÇENE yörük obasının ölen beyinin eşiyle evlenir... Gelen bey, hanımı tüm malı,parası ve iki oğluyla gelir.Yeni gelenlerle daha da çoğalırlar.Kondukları İSKANa su, yarim saat uzaklıktadır. Susuzluk, obanın belini bükmektedir.Bu durumlarına üzülen Kümbetli Küllüoğlu köyün şimdiki yerini,dost olduğu oba halkına bağışlayarak bu minik obanın şimdiki yere konup yerleşik hayata geçmesini sağlar.1900 lerin başlarında yerleşilen YARBASAN adını olan köy, KARAÖREN VE KÜMBETTEN satın aldıkları topraklrını 1985 lerde yapılan Çatören barajının sularına kaptırınca köy halkının büyük bölümü Eskişehir ve KIRKA beldesine göçmüştür.Şu anda köyde dört hanede on kadar nüfus yaşamaktadır.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 75 km, Seyitgazi ilçesine 31 km, Kırka beldesine ise 5 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 40
  1997 41

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - Yüksel YILDIZ
  1999 - Yüksel YILDIZ
  1994 - Yüksel YILDIZ
  1989 - Battal DURU
  1984 -Battal DURU

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [asfalt]olmayıp köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Yarbasan Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Reklam  Yarbasan Köyü Seyitgazi Eskişehirde bulunan bir köy nufusu 50 kişi köy halkı tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor köyde eğitim taşımalı sistemle sağlanıyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi