Yazıdere Köyü Seyitgazi - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Yazıdere Köyü Seyitgazi - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Yazıdere Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Reklam  Yazıdere Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Forum Alev
  Yazıdere Köyü Seyitgazi - Eskişehir
  Yazıdere Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Yazıdere Köyü - Seyitgazi - Yazıdere Köyü Hakkında  Yazıdere, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün, MS. 1700'lerde Romanya'dan göç ederek Türkiye'ye yerleşen ve yörede "macur(muhacir)" olarak bilinen kişilerin Sarısungur deresi etrafında yerleşmesi ile meydana geldiği sanılmaktadır. Bu yerleşimle birlikte aslen bir "macur" köyü olan Yazıdere'ye Seyitgazi ilçesinden yörede "manav" olarak adlandırılan kişiler de yerleşmiştir. "Manavların", "macurların" Sarısungur deresini istila etmelerini önlemek için köye yerleştiği sanılmaktadır.
  Köyün eski adı Üryan'dır. Köyde ufak bir türbesi bulunan Üryan Baba isimli şahsın köye eski adını verdiği bilinmektedir.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 48 km, Seyitgazi ilçesine 6 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 572
  2000 372
  1997 364

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Yazıdere Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Reklam  Yazıdere Köyü Seyitgazi Eskişehirde bulunuyor nufusu diğer köylere göre fena değil 500 kişi civarında ptt acentesi var ,yollar asfalt ,içme suyu şebekesi var+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi