Ahiler Köyü Sivrihisar - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Ahiler Köyü Sivrihisar - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Ahiler Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Reklam  Ahiler Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Forum Alev
  Ahiler Köyü Sivrihisar - Eskişehir
  Ahiler Köyü Sivrihisar - Eskişehir - Ahiler Köyü - Sivrihisar - Ahiler Köyü Hakkında  Ahiler, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: Mevlüt TURAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 222 7418007
  Cep Telefonu: 05438756016

  Tarihi
  Selçuklulara dayanan bir kökeni vardır.Bu veriler eski mezarlıklardanda anlaşılmaktadır.Köyün köklü ailelerinden gelen Turan' lar hala köyde yerleşik durumdadır.İstiklal savaşı zamnanlarında yunan ordusu köye girerek işgal etmiştir köyü ,ve köyde yunanlılarla büyük savaşlar olmuştur ,sakarya nehri içerisinden halen günümüzde o günlerden kalan mermiler çıkmaktadır.

  Kültür
  Yemekleri: höşmelin,arabaşı,su bögregi,kelem dolması,kaymak helvası,tatlı su balığı bazlaması bamya çorbası yufkası baklavası meşhurdur cızbanası balık kızartması güveci.Köyde düğünler cuma akşamı başlar ve pazar günü öğleden sonra gelin alma törenine mutapık sona erer.Düğünlerde Ankara havaları eşliğinde eğlenilir,Dede oyunu oynanır

  Coğrafya
  Eskişehir iline 133 km, Sivrihisar ilçesine 33 km uzaklıktadır.Sit alanı kapsamına alınmıştır.Kuş cenneti olarak geçer,her türlü yaban hayvanı (yaban domuzu,yaban ördeği,tatlı su balığı)bulunmaktadır.Yeraltı kaynak suları vardır;köy sınırlarında doğup sakarya nehrine dökülen göksu başlıca kaynak sularındandır.Mesire yeridir ,yüzmeye elverişli temiz sudur,

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yaz ayları çok sıcak ve kış ayları soğuk ve kar yağışlıdır.Rakım değeri 1530'a ulaşmaktadır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 280
  1997 314

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Tahsin TURAN
  2004 - Mevlüt Turan
  1999 - Mevlüt Turan
  1994 - İsmet Turan
  1989 - Mehmet Aydoğan
  1984 - Abbas Gündoğdu

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır sadece ilk 5 sınıf öğrenim görmektedir,6,7,8.sınıflar taşıma sistemi ile yakın köye giderek eğitim görmektedir. içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi var kullanılmıyor Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Ahiler Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Reklam  bir yerde sağlık ocağı var ama kullanılmıyor atasın devlet bi hemşire olsun bitsin hem istihdam sağlanır hem küçük sağlık işleri görülür köy çokta küçük bir köy değilmiş+ Yorum Gönder
eskişehir ahiler köyü muhtarlık telefon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi