Göktepe Köyü Sivrihisar - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Göktepe Köyü Sivrihisar - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
  1. 1
    Gülehasret
    Süper Moderatör
    Reklam

    Göktepe Köyü Sivrihisar - Eskişehir

    Reklam    Göktepe Köyü Sivrihisar - Eskişehir

    Forum Alev
    Göktepe Köyü Sivrihisar - Eskişehir
    Göktepe Köyü Sivrihisar - Eskişehir - Göktepe Köyü - Sivrihisar - Göktepe Köyü Hakkında    Göktepe, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

    Köy Muhtarı: Hasan DEMİRBAŞ

    Muhtarlık Erişim Bilgileri:

    Telefon: 02227294148
    Cep Telefonu: 05426274993

    Tarih
    göktepe koyu resmi olarak miladi 1927 de kurulmuş daha once celtige bagli bir yayla olarak var olmustur simdiki yerlesik olan halklardan önce ki insanlar konya ve mahmudiyeye göc etmistir. bunlardan sadece altincanaklar vede çelik aileleri kalmistir daha sonra 1927 de köye ilk göc demirbaslardan mevlût aganin babasinin göçü ile baslamistir.daha sonra gündogdular getirilmistir.daha sonra kependen bir hane davulgadan ilki(imam olarak hocalarin dedesi) 1933 de olmak uzere üç kere göc almistir.köye cerkez unsurlar yerlestirilmek istenmis hatta 5 hane kadar karacay getirilmis isede bunlar köye yerlesmeyi kabul etmeyerek baska köylere gitmislerdir ayrica köy muhacir göçüde almistir romanyadan.bu muhacirlerden ancak birkac hane köyde yerlesik durumdadir vede köy halki tarafindan taninir (amma bunlarin pek cogu halen köy nufusuna kayitlidir).ayrica köy yörük lerin iskana tabi tutulmasisindada göç almistir vede bunlarin pek cogu köyde meskun durumdadir.

    Kültür
    Köy oldukça misafirperver olup kültürlü ve "ülkesini seven çalışkan insanlardan oluşmaktadır".yer itibari ile temiz bozkır havası olan köyün temel geçim kaynağı tarım (pancar ve ekin) olup köyün kenarından sakarya nehrinin kollarından biri geçmektedir. Köyün tarihi ile ilgili bilgilerin çoğu yanlış

    Coğrafya
    Eskişehir iline 146 km, Sivrihisar ilçesine 46 km uzaklıktadır.Köyün kıyısından sakaryaya ait bir dere geçmektedir ayrıca piknik alnı olarak kullanılan düden diye adlandirilan cok guclu bir yer alti irmaginin da koyun topraklari icinde yuzeye cikip sonrada balik kayasi adi verilen yerde yeniden yer altina girisini gorebilirsiniz ayni irmak 68 kilometre sonra yeniden yer ustune cikar bu koyun topraklari icinde kaybolduktan sonra.

    İklim
    Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 614
    1997 506

    Ekonomi
    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

    Muhtarlık
    erleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
    Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

    2009 - Fethi Gündoğdu
    2008 - Hasan Demirbaş
    2007 - Hasan Demirbaş
    1999 - Fakı Demirbaş
    1994 - Abdil Kadir Gündoğdu
    1989 - Abdil Kadir Gündoğdu
    1984 - Abdil Kadir Gündoğdu
    1974 - Hasan Alhan

    Altyapı bilgileri
    Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi yoktur lagim cukurlari kullanilmaktadir. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  2. 2
    AYSEN
    Bayan Üye

    Cevap: Göktepe Köyü Sivrihisar - Eskişehir

    Reklam    Göktepe Köyü Sivrihisar - Eskişehirde bulunuyor köyün nufusu aslında oldukça fazla bu nufusa göre sağlık ocağı okulları olmalıydı ama yok eğitim taşımacılıkla sağlanıyor köy resmi olarak 1920 lerde kurulmuş eski yayladan devşirme bir köy+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi