Memik Köyü Sivrihisar - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Memik Köyü Sivrihisar - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Memik Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Reklam  Memik Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Forum Alev
  Memik Köyü Sivrihisar - Eskişehir
  Memik Köyü Sivrihisar - Eskişehir - Memik Köyü - Sivrihisar - Memik Köyü Hakkında  Memik, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: Abdullah GENÇ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 02227232558
  Cep Telefonu: -

  Tarihi
  köyümüzün doğusundaki Yalıkurdun dere batısındaki yerleşim
  kalıntılarından,Elcik köyü ile memik köyü sınırı olan Hacı Mahmut çeşmesi mevkiindeki yerleşim kalıntıları, Çakıllı ve İn önü mevkiindeki hamam yeri kalıntıları ve o bölgeye Osman çaldan gelen su künkleri ve Babakayası mevkiinden gelen su künkleri ve bu civardaki kalıntılarından anlaşılmaktadır ve buralardaki mezarların yapısından hırıstiyan dönemine ait olduğu anlaşılmaktadır buda bundan yaklaşık olarak 2000 yıl öncesi olan Romalılar dönemine denk gelmektedir.

  Kültür
  Köyümüzün gelenek görenek ve yemekleri Sivrihisar civarındaki örf adet ve yemekleri ile aynıdır.Kız isteme,Söz yüzüğü merasimi ,Nişan Merasimi ve Düğünleri sivrihisar köyleri ile aynıdır. Size bu yazımda köyümüzün düğünlerinden kısaca bahsedeceğim. Düğünler genelde Cuma ikindi üzeri başlar ve akşam çalınır oynanır,Cumartesi sabah Erkek evinde Güveyi tıraşı olur ,Misafirlere ve davetlilere yemek daveti verilir.Bekar gençler damat ve sağdıç ile beraber köyün gençleri elele tutuşur çalgıcılar çalgı çalarak Sığır yolağı diye tabir edilen yere (Kahvenin önünde)gidilir ve burada damat giyimi yapılır.Damat giydirilir.Takı merasimi yapılır ve sonra herkez dağılır ve akşam Kahvenin önünde kına gecesi için toplanılır çalgılar çalar gençler oynar damada ve isteyen gençlere kına yakılır hava soğuksa kahveye girilir ve eğlence burada geç vakite kadar sürer.ve davetliler evlere dağılır.Pazar sabahı Erkek evinde toplanılır çalgılar çalar oyunlar oynanır ve öğle namzından sonra kız evine konvoy halinde Gelin almaya gidilir Çeyiz arabasına Seyisana (Gelinin eşyası)yüklenir damat evine gönderilir bir müddet çalgı çalıp oyunlar oynandıktan sonra Kız evinden Gelin alınır Zey köyü tarafına doğru Karavelinin pınara kadar bir tur attırılır ve Erkek evine gelinir gelin arabadan inerken geline kaynana tarafından hediye verilir ve gelin arabadan iner gelinin önünde bir kurban kesilir bundan sonra erkeklerin işibiter kadınlar kendi kendilerine eylenirler ve Düğün eğlencesi biter dışardan gelen misafirler gönderilir.Akşam damat ve Yengesi yatsı namazına camiye gider yatsı namazı kılınır tekbirler ve dualar eşliğinde Damadın evine gelinir Damat sıra ile herkesin elini sıkar veya öper ver gerdeğe girerken damada bir kaçtane sırtına yumruk vurulur. Ertesi günü kız ardı görme günüdür Damat evinde kendi aralarında bir yemek daveti verirler ve köyümüzde bir düğün böyle geçer.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 121 km, Sivrihisar ilçesine 21 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 210
  1997 248

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  erleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Abdullah GENÇ
  2004 - Abdullah Genç
  1999 - Ramazan Türk
  1994 - İsmail Çelik
  1989 - Yusuf Tosun
  1987 - Necmettin Tüysüz
  1976 - Hasan Hüseyin Çalık

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak: Vikipedi , Yerel Net
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Memik Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Reklam  Memik Köyü Sivrihisar - Eskişehirde bulunuyor nufus 200 civarı küçük bir köy ama şirin bir köy , yollar asfalttır eğitim taşımacılıkla sağlanıyor geçim kaynakları tarım ve hayvancılık+ Yorum Gönder
elcik köyü sivrihisar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi