Konya'nın Ulaşımı

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Konya'nın Ulaşımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Konya'nın Ulaşımı

  Reklam  Konya'nın Ulaşımı

  Forum Alev
  KONYA'NIN ULAŞIMI
  KONYA'NIN ULAŞIMI

  Konya, tarih boyunca belli başlı yollar üzerinde yer almıştır. Tarihi İpek Yolu'nun en önemli ticaret ve konaklama merkezlerinden biridir.

  Karayolu Ulaşımı
  Konya İli ülkemizin ana ulaşımını sağlayan doğu-batı ve kuzey-güney yönlerinde uzanan karayolu bağlantıları ile önemli bir kavşak noktası halindedir. İlin, kuzey komşusu olan Ankara ile bağlantısı, Konya'dan başlayan ve Cihanbeyli ile Kulu İlçe merkezlerinden geçerek başkente ulaşan yol ile sağlanmaktadır. Uzunluğu 258 km.dir. Konya İlini güney kıyılarına en kısa mesafeden bağlayan Konya-Seydişehir-Antalya yolunun (323 km.) 1996 yılında trafiğe açılmasıyla, ilin trafik yükünde önemli artışlar meydana gelmiştir.

  Konya ilinin diğer illerle bağlantıları ve uzaklıkları ise; Konya-Karaman-Mut-Silifke-Mersin 343 km., Konya-Karapınar-Ereğli-Ulukışla-Pozantı-Adana 356 km., Konya-Obruk-Aksaray-Nevşehir-Kayseri 327 km., Konya-Kadınhanı-Ilgın-Akşehir-Çay-Afyon 223 km., Konya-Beyşehir-Ş.Karaağaç-Isparta-Antalya 401 Km.'dir.

  Demiryolu Ulaşımı
  Güney ve Güneydoğuyu Batıya ve İstanbul'a bağlayan demiryolu, Konya ilinden geçer. Her gün karşılıklı olarak Konya-Haydarpaşa arası Meram Ekspresi, Ereğli-Konya-Haydarpaşa arası İçanadolu Mavi Treni, haftanın üç günü (Salı, Perşembe, Pazar) ise Haydarpaşa-Konya-Gaziantep arasında Toros Ekspresi sefer yapmaktadır. Bu ekspres trenlerin yanı sıra karşılıklı olarak hergün; Konya-Karaman-Ulukışla-Niğde arasında Ray Otobüsü, Konya-Eskişehir arasında Karma Yolcu Treni ve Eskişehir-Konya-Diyarbakır arasında Posta Treni sefer yapmaktadır.

  Havayolu Ulaşımı
  Konya'da hava ulaşımı askeri ve sivil havaalanlarından sağlanmaktadır. Halen Konya-İstanbul arası hergün karşılıklı olarak uçak seferi yapılmaktadır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Konya'nın Ulaşımı

  Reklam  Konya ili merkezi bir yerde bulunduğu için ulaşım çok kolay sağlanmaktadır.Hava kara ve demir yolu üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir.Özellikle karayolu taşımacılığı ve yolculuğu yapan hemen herkesin uğradığı bir ilimizdir. 3. 3
  Ziyaretçi
  evet çok güzel bir ulaşımı vardır+ Yorum Gönder
konyanın ulaşımı,  konyada ulaşım,  konyanın ulaşımı nasıldır,  konya da ulaşım nasıldır,  konya'nın ulaşımı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 10 kişi