Konya Resimlerle Anlatım

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Konya Resimlerle Anlatım ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Konya Resimlerle Anlatım

  Reklam  Konya Resimlerle Anlatım

  Forum Alev
  KONYA RESİMLERLE ANLATIM
  Tüm Türkiye ve Konyalı kardeşlerimi candan selamlıyor" Gez Dünyayıda Gör Konyayı" diye Konyamızın nasıl bir medeniyet şehri olduğunu H.z Mevlana sözlerinde dile getiriyor.Konyayı hiç görmemiş veya tam gezememiş arkadaşlar için şehrimizin önemli yerlerini sizlere fotoğraflarla tanıtmaya çalışacağım.
  hz mevlananin turbesi.jpg
  Yukarıdaki resimde Hz.Mevlananın Yeşil Kubbeli Türbesi ve Türbenin ön kısmındaki giriş bölümündeki havuz kısmı.Kimi yabancı turist ve yerli halk içine para atar ve dilek tutar.
  konya-meram.jpeg
  Yukarıdaki resimde ise Konyamızın nadide yerlerinden olan adına türküler yazılan Şu an adı TCDD de adı Meram Ekspresi olarak kullanılan Konya İl Merkezdeki En yeşil ve en akarsuyu bol olan merkez ilçemizdir.Meram'a yazın gitmenizi tavsiye ederim ve orada Tavus Baba türbesini görmenizi şiddetle öneririm.Çok büyük bir Düşünür ve tasavvuf düşünürü olan Tavus Babanın türbesini yabancı ülkelerden gelen turistler çok yoğun olarak ziyaret ediyorlar.
  konya-selimiye-camii.jpg
  Resimde görülen Camimiz ise Mevlana Türbesinin Batı tarafına kalan ve ibadete açık olan Selimiye camimiz.
  konya-alaaddin-tepesi.jpg
  Yukarıdaki resimde ise Selçuklu Anadolu Devletine Liderlik yapmış olan Alaaddin Keykubat ve diğer Devlet erkanından olanların Türbelerinin bulunduğu ve Dünyadaki En büyük Dönel Kavşak ünvanını kotuyan Alaaddin Tepesi.
  konya-uydu-goruntusu.jpg
  Konyamızın uydudan merkezi yerlerinin resimleri .

  Büyük Şehir binamız ve arkadaki bina Kombassan Gökdeleni.
  kombassan-gokdeleni.jpg
  Konyamızın yönetildiği ve yaklaşık olarak 200 yıldır hizmet veren Valilik binamız.
  konya-valilik-binasi.jpg

  ince-minare-medresesi.jpg
  İnce Minare Medresesi Selçuklu Anadolularından Günümüze kadar gelebilen zamanın çok büyük bilginlerini yetiştiren bir medrese olup şu anda kültür bakanlığınca müze haline getirilmiş Alaaddin Tepesinin batısında kalan bir konumdadır.

  mevlananin yedi ogudu.jpg
  Mevlananın ünlü yedi öğüdü.Kıssadan hisse çıkarmaya gerek yok.Rehber önümüzde.

  Konya Türkiyemizin alan olarak en büyük yüzölçümüne sahip ilidir.(Yüzölçümü 38257 km2 (göller hariç)'dir.İdari yönden, kuzeyden Ankara, batıdan Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, güneyden, İçel, Karaman, Antalya, doğudan, Niğde, Aksaray illeri ile çevrilidir.

  konya-selcuk-universitesi.jpg
  Türkiyenin sayılı büyük üniversitelerinden olan Selçuk üniversitesi bugün öğrenci kapasitesi 75 bin bulan 2 adet Tıp fakültesi bulunan bir üniversitemizdir.Merkez Kampüs Alaadin Keykubat Kampüsüdür.3 tane daha ayrı yerleşkesi bulunmaktadır.Konyaya Teknik Üniversite kurulma fizibilite çalışmalarına devam edilmektedir.

  Konyada düğünlerde adet erkek tarafı düğüne gelen davetlilere düğün pilavı olarak nitelendirdiğimiz Düğün Yemeği organizasyonu yapar ve her sofrada yaklaşık büyüklüğüne göre 10-15 kişi bir masayı doldurur ilk gelen yoğurt çorbası ardından etli pilav ardından bamya yemeği (çorbası)ardından etli pilav ardından zerde(pirincin su ve şekerle pişirildikten sonra soğutularak servis edilmesidir)daha sonra yeniden etli pilav şurup(meyveli içecek) ardındanda helvası gelir ve son bir kerdaha istenirse etli pilav konulur.Yani baya zahmetli ama olsun.Gelenler mutlu bir şekilde düğünü kutlarlar.
  konya-kadinlar-pazari.jpg
  Burası ise Konyamızın kadınlarına önem verdiğinin bir kanıtı olan meşhur Kadınlar pazarımız.Daha eskiden çevre köy ve kasabalarda yaşayan insanlar şehir merkezindeki insanların gıda ve çeşitli ihtiyaçlarını karşıladıkları bu pazarda kadın satıcılar tarafından karşılanırmış.Günümüzde bu bayanlar yine vardır ve ticaretlerini yapmaktadırlar.
  nasreddin-hoca-aksehir.jpg

  Nasreddin Hocamız şirin Akşehir ilçemizin Müstesna Fikir ve Mutahassıs adamıdır.fıkraları ile güldürmüş güldürürkende düşündürerek insanların bazı şeylerden ders almasını sağlamış ünü Dünyaya yayılmış bir Ermişimizdir.En bilinen fıkrası Akşehir gölüne maya çalmaya kalkmasıdır."Ya tutarsa" Kurban Hoca, bir sabah firtina sesi ile uyanmis.Pencereden disari bakmis, ne görsün ?! Kurumasi için ipe astiklari gömlek düsmüyor mu?! Baslamis bagirmaya: -"Hatun kalk kurban kesmemiz lazim." Sabahin körü neye ugradigini sasiran kadin telasla sormus: - "Kurban nereden çikti efendi." - "Gömlegim, gömlegim ipten düstü. - "Gömlek düstü diye kurban kesildigi nerede görülmüs?!" - "Deme öyle hatun, ya içinde ben olsaydim !! (Az sadaka çok belayi def eder)

  Karapınar, Konya'ya bağlı 2675 km2 yüzölçümüne ve yaklaşık 45 bin nüfusa sahip tarihi zenginlikleri olan bir ilçe. Pro-Hitit ve Hititler tarafından M.Ö. 2000 yıllarında kurulmuş. II. Selim tarafından Sultaniye olarak isimlendirilmiş, 1868 yılında ilçe olmuş ve 1934 yılında Karapınar adını almış.Türkiyenin tek ve en büyük çölü buradadır.Türk sinemasındaki çöl sahnelerinin çoğu burada çekilmiştir.5000 yıllık meke gölleri ile dünya gözdesi olmuştur.
  Konya otogari.jpg
  Konya otogarı çoğunuz muhakkak uğramışsınızdır.
  konya-silleli-seymenleri.jpg
  Bu resimdekilerde Konyamızın Silleli Seymenleri.Sille Konya çok eski bir yerleşke olup bizans imparatorluğundan kalma mezar ve kiliseler bulunmaktadır.Çok güzel bir piknik alanı ve göl manzarası vardır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Konya Resimlerle Anlatım

  Reklam  Konya ili deyince insanların akıllarına ilk önce Mevlana ve etli pide gelmektedir.Konya ovası ülkemizin en büyük ovası ve tahıl ambarıdır.Şeker fabrikası ve bir çok yem fabrikaları bu bölgede faaliyet göstermektedir.+ Yorum Gönder
Konya alaaddin tepesi,  konya kisa anlatim
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi