Mevlana Müzesi Hakkında - Konya Mevlana Müzesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Mevlana Müzesi Hakkında - Konya Mevlana Müzesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Mevlana Müzesi Hakkında - Konya Mevlana Müzesi

  Reklam  Mevlana Müzesi Hakkında - Konya Mevlana Müzesi

  Forum Alev
  Konya Mevlana Müzesi
  Mevlana Müzesi - Mevlana Müzesi Hakkında - Konya - Konya Mevlana Müzesi  Mevlana Müzesi, Konya'da bulunan, eskiden Mevlâna'nın dergâhı olan yapı kompleksinde, 1926 yılından beri faaliyet gösteren müzedir. "Mevlana Türbesi" olarak da anılır.

  (Yeşil Kubbe) denilen Mevlana'nın türbesi dört fil ayağı (kalın sütun) üzerine yapılmıştır. O günden sonra yapı faaliyetler hiç bitmemiş, 19. yüzyılın sonuna kadar yapılan eklemelerle devam etmiştir. Osmanlı sultanlarının bir kısmının Mevlevi tarikatından olması Türbe'ye özel bir önem verilmesini ve iyi korunmasını sağlamıştır.

  Müze alanı bahçesi ile birlikte 6.500 m² iken, yeri istimlak edilerek Gül Bahçesi olarak düzenlenen bölümlerle birlikte 18.000 m²ye ulaşmıştır.
  Bağlı bulunduğu Kültür Bakanlığı'na en çok gelir getiren ikinci müzedir. (Birinci Topkapı Sarayı müzesi.) Yabancı turistlerin giriş için yerlilerden daha fazla ücret ödemesi özellikle Mevlana'nın mesajı gözönüne alındığında tepki toplamaktadır.

  Mevlana hakkında menkıbelerin anlatıldığı Ahmed Eflaki'nin kitabı "Arifler'in Menkıbeleri"nde[1] Mevlana'nın babası için türbe yaptırmak isteyen devrin sultanına "gök kubbeden daha görkemlisini yapamayacağınıza göre zahmet etmeyin" dediği rivayeti yer alır. Türbe, Mevlana'nın ölümünden sonra inşa edilmiştir.


 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Mevlana Müzesi - Mevlana Müzesi Hakkında - Konya - Konya Mevlana Müzesi

  Reklam  Büyük tasavvuf ustası olarak bilinen Hazreti Mevlana'nın uzun yıllar burada yaşaması ve vefat etmesi Konya'yı önemli turizm merkezi haline getirmiştir.Mevlana müzesi her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği yerlerden biridir.+ Yorum Gönder
mevlana türbesi hakkında kısa bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi