İç Anadolu Bölgesinde Tarım Ve Hayvancılık

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden İç Anadolu Bölgesinde Tarım Ve Hayvancılık ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  İç Anadolu Bölgesinde Tarım Ve Hayvancılık

  Reklam  İç Anadolu Bölgesinde Tarım Ve Hayvancılık

  Forum Alev
  İÇ ANADOLU BÖLGESİ’NDE TARIM VE İÇ ANADOLU BÖLGESİ’NDE HAYVANCILIK (COĞRAFYA KONU ANLATIM)


  Bölge ekonomisinin temeli tarıma dayanır. Ekili - dikili alanların oranı bakımından Marmara Bölgesi'nden sonra ikinci sırada yer alır. Çalışan nüfusun büyük bir kısmı tarımla uğraşır.

  Türkiye’nin en önemli tahıl üretim bölgesidir.

  İklimin yarı kurak karakterine rağmen, çok geniş alanlar tarıma ayrılır. Bölgenin tarımı iklim şartlarına bağlıdır. Özellikle ilkbahar yağışlarının yetersizliği veya gecikmesi, tahıl üretiminde önemli dalgalanmalar meydana getirir, iklim yarı kurak olduğu için nadas ihtiyacı duyulur. Tarımın en önemli problemi sulamadır. Bu amaçla büyük sulama kanallarının (barajların) yapılması ve yeraltı suyundan yararlanılması gerekir. Ekonominin temeli tarım ve hayvancılığa dayanır. Türkiye'de ulusal gelirin %20'sini bu bölge sağlamaktadır.

  Bölgede küçükbaş hayvancılık ön plandadır...

  Tarım ürünleri içinde tahıllar başta gelir. Türkiye genelinde tahıla ayrılan toprakların yarıya yakını bu bölgededir. Yer şekilleri ve iklim koşulları tahıl tarımını öne çıkarır. Düzlüklerin geniş yer kaplaması makineli tarımı kolaylaştırmıştır.

  Bölgenin sulanabilen bölümlerinde şeker pancarı tarımı yapılır. Buğday, şeker pancarı ve elmanın en fazla üretildiği bölgedir. Şeker pancarının özellikle Konya, Ankara, Eskişehir, Kayseri ve Niğde gibi şeker fabrikalarının bulunduğu yerlerde ekimi yapılır.

  İlkbahar yağışı ve yaz kuraklığı tahıla uygun ortamı oluşturmuştur. Türkiye'nin tahıl ambarıdır. Sulanabilen arazinin azlığı buğday ekim alanlarının geniş olmasına yol açmıştır. Bölgede buğday nadas yöntemiyle yetiştirilir. Alan bakımından nadasa bırakılan toprakların en fazla olduğu bölgemizdir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: İç Anadolu Bölgesinde Tarım Ve Hayvancılık

  Reklam  İç Anadolu bölgesinde büyük ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.Tiftik keçisi en önemli hayvanlar arasındadır.Bölgede başta Konya Ovası olmak üzere geniş tarım alanları bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi