İç Anadolu Bölgesinin Nüfusu Ve Yerleşme

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden İç Anadolu Bölgesinin Nüfusu Ve Yerleşme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  İç Anadolu Bölgesinin Nüfusu Ve Yerleşme

  Reklam  İç Anadolu Bölgesinin Nüfusu Ve Yerleşme

  Forum Alev
  İÇ ANADOLU BÖLGESİ’NİN NÜFUSU VE YERLEŞME (COĞRAFYA KONU ANLATIM)


  İç Anadolu Bölgesi, 1997 nüfus sayımına göre yaklaşık 10,5 milyon kişilik nüfus büyüklüğüyle Marmara Bölgesi'nden sonra ikinci sırayı alır. Bu bölgenin nüfus yoğunluğu 64 kişi/km² dir. (1997 yılına göre, Türkiye'nin ortalama nüfus yoğunluğu 81 kişi/km² İç Nüfusu, bölgenin doğal koşullarının etkisine bağlı olarak, daha çok komşu bölgelere yakın yerlerdeki dağ eteklerinde yoğunlaşır. Bunun nedeni, sözü edilen kesimlerin daha yağışlı olması ve su kaynaklarının bol olmasıdır.

  Bölgedeki ovaların aldığı yağışın az olması, nüfuslanma ve yerleşmeyi engellemiştir. Düz ovalık kesimde nüfus yoğunluğu dağ eteklerine göre azdır.

  Bölgede Toplu yerleşme görülür...Nedeni su kaynaklarının yetersiz olması ve tarım arazilerinin çok geniş alan kaplaması...

  Toplu köy niteliğindeki kırsal yerleşme birimleri ile kentler dağ etekleri boyunca dizilidir. Bölge nüfusunun %62'si, nüfusu 10.000'den fazla olan ve kent sayılan yerleşme birimlerinde yaşamaktadır. Tarım alanları geniş olmasına karşın nüfusun %38,44'ü kırsal kesimde yaşar. Tarım alanlarının geniş olması, tarımsal nüfus yoğunluğunun düşük olmasına yol açar. Nüfusun dağılışı, yağış dağılışına benzerlik gösterir.

  Bölgede en fazla nüfuslanmış bölüm, Yukarı Sakarya'dır. Bu bölümün yoğun nüfuslanmasında, endüstri faaliyetleri ile Ankara'nın başkent olması önemli rol oynar. Konya ve Tuz Gölü civarları nüfus yoğunluğunun az olduğu yerlerdir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: İç Anadolu Bölgesinin Nüfusu Ve Yerleşme

  Reklam  İç Anadolu bölgemiz başkentimiz Ankara'nın da etkisi ile oldukça önemli bir konum taşımaktadır.Ülkemizin merkezi yerinde bulunmaktadır.Başkent dolayısıyla nüfusu yoğundur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi