Ankara (Ayaş)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Ankara (Ayaş) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Ankara (Ayaş)

  Reklam  Ankara (Ayaş)

  Forum Alev
  Ayas ilçesinin turistik imkanlari,bir çok Anadolu yerlesim yerinden daha fazladir.Tabiat zenginlikleri Tarihi eserleri kültür varliklari, sifali kaplicalari ve içmeceleri ile taninir.
  Kent Yasaminin bogucu sicakligindan ve stresinden uzaklasip tatli bir huzur almak için Ayas Kaplicalari, termal yüzme havuzu ve çay bahçeleri sizleri bekliyor.
  Gölet mevkiinde dogayla bas basa kalarak dinlenip piknik yapmanin tadina doyum olmaz
  * Ayas Belediyesi Açik ve Kapali Termal Yüzme Havuzlari
  * Ayas Belediyesi Gölet Mevkii Mesire ve Piknik Alani
  * Karakaya Kaplicasi ve Kirkevler
  * Içmece ve kaplicalar
  * Namazgah
  * Yaylalar (Baskaraagaç-Ahmasik-Beylik-Asagi Güllüdere-Yukari Güllüdere-Abdüsselam ve Karaçukur)
  * Camiler (Bünyamin Camii -Ulu Cami-Sihmuhittin Camii-Aktas Camii- Kesikbas Camii- Killik Camii)
  * Eski Alay Yeri-Toptepesi-Güvertas
  * Asartepe Baraji-Ayas Kirazdibi Göleti
  * Karadere Baglari-Kirazdibi Baglari-Ariklar Baglari- Ovabaglari.

  TARİHÇEMİZ
  Ayas, Ankara'nin batisinda sirin ve tarihi bir ilçedir.Baskente uzakligi 57 km.'dir. Yolu asfalt olup, bunun 37 km.si çift yoldur.
  Ayas zenginlikleri, tarihi eserleri, kültür varliklari, sifali kaplica ve içmeleri ile taninir.Ilçe ayrica Ankara'nin sebze ve meyva üretim merkezidir. Yetistirdigi ürünlerin baslicalari dut, kiraz, kavun, karpuz, salatalik, biber ve domatestir.
  Ayas (Ayas) öztürkçe bir isimdir. "Parlak aydinlik gece" demektir. Ayas bir türkmen oymagi adi olup, Oguz Türklerinin Bozok Kolu, Gün Han Ogullari, Bayat Boyu, Barak obasina bagli bir oymaktir.
  1071 Malazgirt Savasi'ndan sonra Anadolu'ya giren Türklerin bir kolu olan Süleyman Bey komutasindaki Selçuklu Ordusu 1073 yilinda, Dogu ile Bati ülkelerinin çesitli merkezlerini birbirine baglayan yol üzerindeki 5 büyük piskoposluk merkezinden biri olan Mnizos'u fethederek, buraya Ayas Oymagini yerlestirmistir.
  Ayas ve civarinda Bayat, Afsar, Peçenek ve Kargin gibi Oguz Boylarina ait isimleri tasiyan yerlesim bölgeleri vardir.
  Ayas oymaginin bir kismi Toroslarda, bir kismi Mersin ve Silifke yolu üzerinde Kizilviran, Kizkulesi, Artikli, Çavdarli, Kabasa, Kizilbag; bir kismi da Pasabeyli ve Çukur Köyleri ile Bulgar daginin Pinarbasi yaylalarinda, Gaziantep ve Suriye'nin Halep sehri civarinda yasamaktadir.
  Zamaninda ünlü Bagdat yolunun önemli bir duragi olan Ayas adina, ilk defa 1462 tarihli ve 9 nolu vakif kayitlarinda rastlanmistir. Selçuklu Türkleri buraya geldiklerinde hem sifali suyu ve hem de müdafaasi kolay oldugu için Karakaya mevkiine yerlesmis ve bir kale ile kaplica insa etmislerdir. Kaplicanin yaninda Kirkevler adi verilen ve halen yikintisi bulunan bina Erken Osmanli dönemine ait bir Ayan yapisidir. Restorasyonu yapilmaktadir. Karakaya Kaplicasi bin yildan beri insanliga sifa dagitmaktadir.
  Anadolu'da tarih M.Ö. 2000 yillarinda Hititlerle baslar. Çünkü Hititler Mezopotamya'dan aldiklari çivi yazisini ve Hiyeroglifi kullanmaya o tarihlerde baslamislardir.
  Her ne kadar o döneme ait yazili bir belge yoksa da, elde edilen maddi kültür belgelerine göre Ayas ve yöresinde araliksiz yerlesme vardir.
  Ayas'in hemen yakinindaki Ilica köyünde eski dönemlere ait eserler elde edilmis, ayrica Roma ve Bizans dönemlerine ait paralar, Ese deresinde de bir aslan basi bulunmustur. Ayni köyde bazalt bir temel üzerinde oturan ve kuzey tarafi Ilica suyuna inen dik bir yamaçtan olusan Asarcik höyügünün, eski dönemlerde müstahkem bir kale olarak kullanildigi sanilmaktadir.
  Bayram köyünün Derebag höyügünde Roma eserleri ve ayni döneme ait paralar bulunmustur.
  Gökçebag köyünün 100m. kadar dogusunda Galatlara ait oldugu sanilan bir kalenin kalintilari vardir.
  Orta Bereket köyünün 200m. kadar dogusunda bir höyük ve bunun güney dogusunda düz bir yerlesme alani vardir. Bu bölgede bulunan eserlerin Hitit, frig, Grek ve Roma dönemlerine ait oldugu tesbit edilmistir.
  Çanilli köyünde Roma dönemlerine ait gayet zarif kuplu bir vazo bulunmustur.
  Bayat köyünün güneyindeki çay kenarinda Gavur Mezarligi bölgesinde Bakir ve diger tarihi dönemlere ait eserlere rastlanmistir. Köy evlerinin bazilarinin duvarlarinda haçli ve yazili mezar taslari bulunmaktadir.
  Feruz köyünün 1500m. güneyinde ve çayin yakininda bulunan Degirmenönü höyügünde Kalkolitik bakir ve Roma dönemine ait seramikler bulunmus ve köyün kuzeyinde birbirine çok yakin yerlesim merkezleri tesbit edilmistir.
  Pinaryaka köyünün köy yeri ve Asartepe mevkilerinde Frig ve Roma dönemlerine ait eserler ve civarda da haberlere rastlanmistir.
  Tekke köyü höyügü, eski yerlesme alanlarindan biri olup, bu bölgede Yeni Tas dönemine ait el baltasi, Bakir dönemine ait bol sayida seramik vardir. Köyde ayrica benzerlerine Gordion Yassi höyükte rastlanan ögütme tasi, hayvan seklinde içki kabi, Hitit bardagi, zarif bir testi bulunmustur.
  Basayas köyünün 3 km.kuzeybatisinda Bahçearasi denilen eski bir yerlesme alaninda Roma dönemi seramigi toplanmis, büyük küpler çikmistir. Köy cami avlusunda bir sütun basligi vardir.
  Gökler köyünün Alay Deresi mevkiinde Frig dönemine ait yonca agizli bir bardak bulunmus, köy içinde sütun basligi görülmüstür.
  Sinanli kasabasinin Keçeler mevkiinde Roma dönemi eserleri toplanmis, muhtelif yerlerde sütun basliklari görülmüstür. Afsar ve Gökpinari bölgelerinde de eski çaglara ait yerlesim yerlerine ratlanmistir.
  Oltan kasabasi ile Gençali köyleri höyüklerinde de Roma dönemi seramigi toplanmis, Oltan kasabasinin Acipinar ve Çetinasi bölgelerinde küpler çikmistir.
  Oltan'in Türkeli Bogazi mevkiinde, Ankara çayina bakan dik ve yüksek bir yamaçta bulunan Çingilli magaralarda, zamaninda insanlar tarafindan kullanildigini gösteren izlere rastlanmistir. Birinci magrada tugladan yapilmis bir havuz, ikincisinde ise çayla ilgili oldugu sanilan bir kuyu vardir.
  Akkaya köyünde de sarap ilahi Dionyoss'a ait oldugu tesbit olunan, pismis topraktan yapilmis bir heykelcik basi bulunmustur.
  Ayas'in Ovabaglari semtindeki Hisartepe ile bunun bati eteklerinde genisleyen düz yerlesim alanindaki Örencik tepede Grek ve Roma dönemlerine ait seramik ve paralar bulunmustur.
  Tarih öncesi dönemlerden beri yerlesme oldugu tesbit olunan Ayas bölgesinde Hititler, Frigler, Galatlar ve Romalilar egemen olmuslardir.
  Türklerin gelisinden sonra XIII.yüzyilin ikinci yarisinda Ankara ve çevresi 1354 yilinda Orhan Gazi zamaninda Osmanli ülkesine katilmistir.
  Ayas, Sincan, Polatli, Beypazari, Güdül, Kizilcahamam ve Kazan ilçeleri ile çevrili olup, alani 1158 km2 dir. Ilçe Merkezi Ayas, Ankara'nin 57 km.kuzey batisindadir. son sayima göre Ayas'in merkez ilçe nüfusu 6257'dir.
  AYAŞTAN BAZI GÖRÜNTÜLER

  ankara-ayas-resimleri-0.jpg

  ankara ayas resimleri 1.jpg
 2. 2
  heren
  Üye

  --->: Ankara (Ayaş)

  Reklam  Ülkemizin her yeri güzelliklerle doludur 3. 3
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Ankara (Ayaş)

  ankara ayas resimleri.png

  ankara ayas resimleri 2.jpg+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi