Allah, Dinsizlik, Ateizm

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İman Bölümünden Allah, Dinsizlik, Ateizm ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Allah, Dinsizlik, Ateizm

  Reklam  Allah, Dinsizlik, Ateizm

  Forum Alev
  Allah, Dinsizlik, Ateizm
  İnsanın yaratıcısını bilmesi, tanımaya çalışması, evreni ve evrende cereyan eden olayları sorgulaması, onun en aslî ihtiyacıdır. Bu arayış ve sorgulama sırasında insan yalnız bırakılmamış, insanın yardımına Hak elçileri, kutsal kitaplar gönderilmiştir. Ayrıca evren ve vicdan da insana Yaratıcı'yı tanıtan, doğruyu gösteren bir konumda daima uyarıcı görevini üstlenmiştir.
  Dünyadaki sınav sırrından dolayı, hakikatlerin üzerine 'tenteneli bir perde' serilmiş, böylece akla kapı açılmış, ihtiyar elden alınmamıştır. Bu yüzden insanlık tarihi boyunca inananlar ve inanmayanlar olmuştur.
  Felsefî bir kavramı ifade eden ateizm, Allah inancına karşı tepkiyi dillendirir. Ateist, literatürümüzde "mülhid, zındık, kâfir, müşrik, inkârcı, inançsız, tanrıtanımaz" gibi sözcüklerle anılmaktadır.
  Ateizm Yunanca'da "Tanrı" anlamına gelen "Theos"tan türemiş olup, "Tanrı inancına sahip olmak" anlamındaki "theism" sözcüğünün başına "a" takısının getirilmesiyle ortaya çıkmıştır.
  Bu makalede, Kelâmullah tefsirinden, iman hakikatlerinden bir özetleme yapılacaktır.
  ."
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Allah, Dinsizlik, Ateizm

  Reklam  Kainatta var olan her şeyin bir yaratıcısı olduğunu reddeden ateizm anlayışını savunanların gözlerinin önüne perde iliştirmişlerdir. Çünkü sadece sisteme bakarak bile kendiliğinden oluşma imkanı olmayacağını anlamalarını sağlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi