Sol elimiz

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İman Bölümünden Sol elimiz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  wer78
  Yeni Üye
  Reklam

  Sol elimiz

  Reklam  Sol elimiz

  Forum Alev
  Ben bir solağım ve yemek içmek abdest konusunda hep sağ el kullan diyorlar sağ elin özelliği nedirki 2 kolumuzda aynı peygamberimiz sağ el ama dünyadaki çoğunluk sağ el niye solaklar sağa teşvik ediliyor niye tam tersi değil allah beni solak yarattı ve ben öyleyim öyle kalıcam allah beni solak yarattı sağlak olmam gerekiyorsa beni sağlak yaratabilirdi ben bunu hala kavrıyamıyorum

  sen böyle imtihan ediyiliyosun diceksiniz de allah ozaman sol kolu niye yarattı sadece bir şeyi kavraması içinmi biz solağız beynimizin sağ tarafı çalışıyor ve görselliğe dayalı düşünüyoruz sağlaklar yazıya dayalı düşünüyor peki allah sağ beyni niye verdi? görsel olarakta düşünebilmemiz için bütünü görebilmemiz için bence mantıklı değil bu 2. 2
  save-me
  Üye

  --->: Sol elimiz

  Reklam  bende solağım yazıda normal kullanımda her zaman sol elımı kullanıyorum ama bu mesela yemek konusunda cok kolay degıstı degısebılıen bı alıskanlık ayrıca zorunlu bısey olmayabılır onu bılmıyorum ama bedenımızde organların vs ıslevlerını bile yenı yenı kesfettıgımız ortamda Allah sağ el ile yemenın daha bereketlı oldugunu bıldırmıs bununda bı acıklaması vardır ama hani istemıyosan sen solla yemeye devam et kımse senı zorlamıo fakat var böyle bi sag kullanmanın daha ıyı oldgu konusunda hadisler onlarıda anlayıp anlamaman senın vıcdanının mukayesesı..
  ayrıca zaten solaksan beynının fonksıyonları sag elınle yedıgınde yer degıstırmez aynı calısmaya devam eder beynını etkıleyebılecek bı durum degıl
  kücüklüğümde benım solak oldugumu gören bi dişçi bana kendısınınde basta solak oldugunu ve sağ elini kullanmaya alıstıgını ve suan her ıkısınıde kullandıgını bu sekıldede beynın her 2 lobunuda calıstırmayı basardıgını söylemıstı bence buda bi avantaj..
 3. 3
  Hasan
  Özel Üye
  Buradaki alıntıda'da sol elimiz ile ilgili bilgiler mevcuttur.

  soru :" Sol eli nerelerde ve nasıl kullanmalıyız? Zarûret halinde sol el ile yemek yenir mi, su içilir mi?"

  cevap: Peygamber Efendimiz (asm) yemek ve içmek için sağ elini kullandığı gibi;
  (1) sağ el ile almayı, sağ el ile tutmayı, ayakkabı ve elbise giymeye ve abdest almaya sağ taraftan başlamayı tavsiye buyurmuştur.

  (2) Şu halde yemek ve içmekte sağ eli kullanmak, diğer bütün işlere ise sağdan başlamak sünnettir. Sol el ile yemek ve içmenin tek zarûreti, sağ elin olmamasıdır. Sağ el var oldukça, sol eli yemek ve içmek için kullanmak mekruhtur.

  Sağdan başlamak ile sağ eli kullanmayı birbirinden ayırt etmemizde fayda vardır. Bir çok işte sağdan başlamak sünnettir; fakat işin devamında sol eli veya sol ayağı kullanmak zarûret olduğundan mubah bulunmaktadır.

  Söz gelişi ayakkabı giymeye sağdan başlanır; ama hemen ardından sol ayağa da ayakkabı giyilir. Abdest almaya sağ taraftan başlanır; ama hemen ardından sol taraf da yıkanır ve ihmal edilmez.

  "Devamlı kullanma" konusunda sadece yemek ve içmekte sağ el sünnettir. Diğer fiillerde (yazı da dahil) sağdan başlamak kaydıyla, iki elden hangisi daha yetenekli ise, o el kullanılabilir. Bu durumda;

  A) Mekruh olan:
  1-Tahâreti sağ el ile yapmak,
  2-Diğer bütün işlerde soldan başlamak,
  3-Yemek ve içmekte sol eli kullanmaktır.

  B) Sünnet olan ise:
  1-Tahâreti sol el ile yapmak,
  2-Diğer bütün işlerde sağdan başlamak,
  3-Yemek ve içmekte sağ eli kullanmaktır.
 4. 4
  wer78
  Yeni Üye
  arkadaşlar yapmayın sol el kötüleniyor abdestte bile pislenen taraf sol oluyor tuvalete solla giriliyor neden ? pis çünkü niye kötüleniyor pis şeyler yaparken sol el kullanılıyor camiye sağ ayakla değil sol ayakla girebilirdik soruma cevap alamadım size hangi elimizi kullancağımızı DEĞİL NEDEN SAĞ EL KULLANACAĞIMIZI SORUYORUM 2 SİNİNDE FONKSİYONLARININ AYNI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

  şöyle diyenler oluyor: ''sol elle yersen şeytana yedirirsin şeytan işlerini solla yapar'' sağ ellede bir iş yapabilirdi şeytan. peygamberimiz solakta olabilirdi. tek sorduğum şey NEDENN SAĞ EL??

 5. 5
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  sol el ile yemek


  Sol el ile bir şeyler yeyip içmek haram değildir. Ancak peygamberimizin yemek adabına uymadığı için yemek yeme edebine uymamış olur ve sevaptan mahrum kalır. Bu bakımdan küçük yaştan itibaren sağ el ile yemek yemeye kendimizi alıştırmak gerekir.

  SİE

  Şeytanın yemesi ve içmesi ne anlama geliyor?

  Ayet ve hadislerde şeytanın da yiyip içtiğinden bahsediliyor. Ateşten yaratılmış olan ve gözle görünmeyen bu varlıkların yeyip içmeleri elbette topraktan yaratılın insanın yene ve içmesinden farklıdır. Onlar ayrı bir cins varlık olduklarından yeme ve içmelerinin hakikatini bilemeyiz. Ama mutlaka bir çeşit yemeleri, içmeleri ve lezzet almaları vardır. Mesela, meleklerin güzel kokudan hoşlanmaları gibi, cinlerin de pis kokulardan hoşlandıkları ifade edilmektedir.

  Şeytan nelerden yer ve içer?

  Şeytan da, insan gibi yer, içer ve cinsel ilişki yoluyla üreyip çoğalır. Yani kendi özelliklerinin yanı sıra, onda bazı insani özellikler de vardır.
  Cabir bin Abdullah (r.a)’dan nakledilen bir hadisi şerifte Hz. Peygamberin şöyle buyurduğu rivayet edilmektedir:
  “Kişi evine döndüğü zaman içeri girerken ve yemek yerken (Besmele çekerek) Allah’ın adını zikrederse, şeytan avenelerine (yardımcılarına); ‘Size burada gecelemek de yok, akşam yemeği de yoktur.’ der. Ama o kişi, evine girerken Allah’ı zikreder fakat akşam yemeğini yerken zikretmezse, şeytan avenelerine; ‘Akşam yemeğine kavuştunuz ama burada gecelemeniz mümkün değil’ der. Adam eve girerken ve yemeğe başlarken “Bismillah” diyerek Allah’ı zikretmezse, şeytan avenelerine; ‘Yemeğe de yetiştiniz, yatmaya da!’ der.” (1)
  Hadisi şeriflerde eve girerken ve yemeğe başlarken Besmele çekilmesi halinde şeytanın o evden ve sofradan uzaklaştıracağını anlatmaktadır. Şeytanın besmelesiz yenilen yemeği ev sahipleriyle beraber yiyeceği, bu sebeple de yemeğin bereketinin gideceği bildirilmektedir.

  Nasıl yer ve içer?

  Bazı hadislerde de şeytanın sol eliyle yiyip içtiği bildirilmektedir. Bu sebeple de Hz. Peygamber (s.a.v), sağ el ile ve önünden, besmele çekerek yemeyi emretmiş, sol el ile yemek yemeyi ve su içmeyi yasaklamıştır. Bu konudaki bir hadisi şerif şöyledir:İbni Ömer (r. anhüma) anlatıyor: Rasülullah (s.a.v) buyurdular ki: “Sizden kimse sol eliyle yiyip içmesin. Çünkü şeytan soluyla yer ve içer.”(1) Yine Seleme b. Ekva ve Ömer b. Ebi Seleme (r. anhüm)’den rivayet edilen diğer hadislerde, sağ el ile ve önünden yemek yeme emrediliyor.(2)
  Kaynak:
  (1) Müslim, Eşribe, 103, (2018);
  (2) Müslim, Eşribe, 107,

  Sorularla islamiyet.

 6. 6
  cihat10
  Üye
  degıstırmek bıraz zor ama bıraz gayretle olabilir ALLAH sabır nasıp eylesın

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi