Allah beni unuttu, Burası Allah’ın unuttuğu yer! gibi ifadeleri kullanmak doğru mudur ?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İman Bölümünden Allah beni unuttu, Burası Allah’ın unuttuğu yer! gibi ifadeleri kullanmak doğru mudur ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  İsmail
  Üye
  Reklam

  Allah beni unuttu, Burası Allah’ın unuttuğu yer! gibi ifadeleri kullanmak doğru mudur ?

  Reklam  Allah beni unuttu, Burası Allah’ın unuttuğu yer! gibi ifadeleri kullanmak doğru mudur ?

  Forum Alev
  Dünyada yan yana gelmeyecek iki kelime varsa, o da "Allah" ve "unutma" kelimeleridir.
  Kur’an, Allah’a "unutma" yakıştırmasını şiddetle reddediyor, Musa Aleyhisselamın diliyle Kur’an diyor ki:


  "Onlar hakkındaki bilgi Rabbimin katında bir kitaptadır. Rabbim yanılmaz ve unutmaz."
  (Tâhâ, 20:52)


  Cebrail Aleyhisselamın ağzından da şu gerçeği dile getiriyor:


  "Biz ancak Rabbimizin emriyle ineriz. Geçmişimiz, geleceğimiz ve ikisi arasındaki her şey O’na aittir. Ve Rabbim hiçbir şeyi unutmaz."
  (Meryem, 19:64)


  Bundan dolayı Allah için "unutma" kelimesini kullanmak hem caiz değildir, hem de insanın ayağını kaydırır, kişiyi inançsızlık/imansızlık çukuruna yaklaştırır.
  Çünkü "unutmak" noksan bir sıfattır. Allah ise bütün noksan ve eksik sıfatlardan münezzehtir ve temizdir, beridir ve uzaktır. Bu inancımızı ifade etmek için "Sübhanallah" diyoruz ya! Yani "Allah’ım! Sen bütün eksik ve noksan sıfatlardan münezzehsin. Unutkanlık gibi noksan sıfatlar varsa, o da bendedir, benden kaynaklanır, Sende olması mümkün değildir. Bu sıfatlar Senin uluhiyetine uymaz ve yakışmaz" diyoruz.

  Allah’ın bir ismi Alîm’dir. Yüce Allah, olmuş-olacak, geçmiş-gelecek, gizli-açık, görünür-görünmez, en küçükten en büyüğe, en azdan en çoğa varıncaya kadar her şeyi bilir ve her şeyden haberi vardır.

  Bitkiler ve hayvanlar aleminin milyonlar türlerinin tüm fertlerinin gıdalarını, giyimlerini, dünyaya gelme ve dünyadan ayrılmalarını, vazifelerinin onlara ilham edilmeleri gibi tüm fiilleri Cenab-ı Allah ezeli ilmi ile aksatmadan kainat yaratılalı beri yapmaktadır. Birde bunlara milyarlarca insan eklendiğinde Cenab-ı Allah' ın ilminin herşeyi nasıl kuşattığını insan hayal bile edememektedir.

  Allah beni unuttu diyen birine sormak lazım : "Acaba kalbinin atışını kendin mi kontrol ediyorsun?" veya "yediğin yiyeceklerin vücudun tüm hücrelere dağıtımını kendin mi yapıyorsun?" veya "aldığın temiz nefesi kendin mi kanın temizlenmesinde kullanıyor ve dışarı çıkartırken de ses olarak kullanıyorsun?" ... ve daha bunlar gibi yüzlerce soru.

  Cenab-ı Allah insana sadece küçük bir tercih ve karar verme mekanizması vermiştir. Sonrasında ise yapma niyetinde bulunduğu tüm fiilleri ise kendisi külli iradesi ile kendi yapmaktadır. Örneğin elimizi kaldırmak veya ayağımızla adım atmak kararı bizden, bunun beyinde işlem görmesi, koldaki veya ayaktaki sinir sistemlerine, oradan kas sistemlerine, oradan eklemlere varıncaya kadar onlarca biyolojik ve kimyevi işlemi yaptırmak Cenab-ı Allah' ın külli iradesindendir. Bu işlerin hangisi bizim kontrolümüz altındadır vicdanımıza soralım bakalım. Akıl ve vicdan sahibi kim diyebilir ki "ben adım atmak istedim de Allah -haşa- birini attırdı da diğerini unuttu."

  Yüce Allah’ın bilgisinin genişliğini ve sonsuzluğunu bize Kur’an öğretiyor:


  "De ki: İçinizdekini gizleseniz de, açığa vursanız da Allah onu bilir. Göklerdeki her şeyi, yerdeki her şeyi de Allah bilir. Allah, her şeye hakkıyla gücü yetendir."
  (Âl-i İmran, 3:29)


  Bu konuda yüzlerce âyet vardır. Bütün âyetler Cenab-ı Hakkın ilminin sonsuz olduğunu bildirir, anlatır. Bizim ilmimiz ve bilgimiz belirlidir ve sınırlıdır. Allah'ın ilmi ve bilgisi ise sonsuzdur, ezelidir, haddi hududu yoktur.

  Allah’ın ilmi niye sınırsız ve sonsuzdur? Çünkü Cenab-ı Hakkın ilminde mertebe, basamak ve derece yoktur. "Şu kadarını bilir de, şu kadarını bilmez" denmez. Bu sınırlama biz insanlar için söz konusudur. Bir insan ne kadar âlim/bilgin ve dâhi de olsa ancak belirli şeyleri bilir. "Az bilme, çok bilme" gibi ifadeler insan içindir, insan için kullanılır, böyle şeyleri Allah için düşünmek mümkün değildir.

  Bizim bilgimiz sonradan olma ve sonradan öğrenmekle gelişiyor. Oysa Allah’ın ilmi ezelîdir. O’nun ilminin ne başı vardır, ne sonu; ne öncesi vardır, ne sonrası; ne geçmişi vardır, ne de geleceği...

  Bunun için Allah’ın unutması, hatırlamaması, bizde olduğu gibi hâşâ "aklına gelmemesi" gibi bir şey kesinlikle söz konusu olmaz ve olamaz. 2. 2
  el_hattab
  Üye

  --->: "Allah beni unuttu", "Burası Allah’ın unuttuğu yer!" gibi ifadeleri kullanmak doğru mudur ?

  Reklam  hangi aklı başında müslüman bu kelimeleri söyler ki??? paylaşım için saol kardeşim.. 3. 3
  Maximilyan
  Üye
  GerÇektende ArkadaŞin DedİĞİ Gİbİ Hangİ Akli BaŞinda Musluman SÖylerkİ Bu Kelİmelerİ 4. 4
  MUSTAFA
  Usta Üye
  Boyle Soylemek Allah'a Isyan Etmektır

  Allah'a Isyan Edıcı HerTur Ifade Kullanmak Cok Buyuk Bır Gunahtır

  Aklı Basında Olan Insan Bu Tur Lafları Kullanmayı Bıle Dusunmez


 5. 5
  esat35
  Üye
  ALLAH her şeyi görüp, işitip,hakkıyla bilendir.bunlar bilinirken böyle isyankar sözler söylemek,isyanda bulunmak,tek kelimeyle günahtır..Cenab-ı Hak tüm müslümanların yardımcısı olsun AMİN.

 6. 6
  mum
  Özel Üye
  Bilgiler için Allah (cc) razı olsun.
  Lütfen bir yazıyı alıntı yaparken yazarını yazalım, bilmiyorsak en az alıntı yazalımki bizim olmadığını okuyucu bilsin.
  Yazar: Mehmet Paksu

 7. 7
  irem naz
  Yeni Üye
  :)Allah için "unutma" kelimesini kullanmak hem caiz değildir, hem de insanın ayağını kaydırır, kişiyi inançsızlık/imansızlık çukuruna yaklaştırır.Allah razı olsun:)

 8. 8
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Boyle Soylemek Allah'a Isyan Etmektır

  Allah'a Isyan Edıcı HerTur Ifade Kullanmak Cok Buyuk Bır Gunahtır

  Aklı Basında Olan Insan Bu Tur Lafları Kullanmayı Bıle Dusunmez  Aynen katılıyorum...

 9. 9
  genc771
  Yeni Üye
  eline sağlık çok güzel olmuş!!

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi