Akla gelen şüphe ve sorular imana zarar verir mi?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İman Bölümünden Akla gelen şüphe ve sorular imana zarar verir mi? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Akla gelen şüphe ve sorular imana zarar verir mi?

  Reklam  Akla gelen şüphe ve sorular imana zarar verir mi?

  Forum Alev
  Akla gelen şüphe ve sorular imana zarar verir mi? Hz. Peygamberin (sav) arkadaşlarından bir grup " İçimizden öyle şeyler hissediyoruz ki, herhangi birimiz bunu söylemeyi bile büyük günah kabul eder." dediler. Resulallah(sav) "Gerçekten böyle bir şey hissetiniz mi?"diye sorar. Onların "Evet" demesi üzerine, Hz. Peygamber "Bu imanın ta kendisidir." cevabını verir. Yine Hz. Peygamber(sav) "Vesveseden (akla gelen kuruntu, düşünceden)" sordular. Hz. Peygamber(sav): " Bu, imanın hâlis olanıdır." buyurdu.(1)

  Sonuç olarak, bir kişinin aklına gelen şüphe ve sorular onun imanına zarar vermez.(2) Çünkü bu tür vesveselere insanın engel olması mümkün değildir. Bir ayette de belirtildiği gibi, Yüce Allah her kişiye ancak gücü yettiği kadar sorumluluk yükler.(3)
  Düşünceleri önlemek, onlara gem vurmak ise insan gücünü aşan bir olaydır. Bir mü'min aklına gelen soruların cevaplarını ilim sahibi, samimi müminlere sorarak, cevap aramalıdır.

  Yüce Allah'ı veya iman konularından birini inkâr etmesi için zorlanan ve inkâr etmemesi durumunda, kendisine zarar gelecek olan bir kişinin, kalbi Allah sevgisiyle ve imanla dopdolu olması şartıyla, diliyle inkâr ettiğini söylemesi imanına zarar vermez. "Kalbi iman ile emin olduğu halde (dinden dönmeye) zorlanan dışında, her kim iman ettikten sonra Allah'ı inkâr ederse, (ona Allah'ın gazabı vardır)..."(4)

  1-Müslim, İman 60
  2-Fıkhı Ekber Şerhi, Aliyyül Kâri 434
  3-Bakara 2/285
  4- Nahl (16/106)
 2. 2
  DüşlerVadisi
  Üye

  --->: Akla gelen şüphe ve sorular imana zarar verir mi?

  Reklam  Akla Gelen Kötü Düşünce Gerçekleştirilmedigi Sürece İmana Zararı Yoktur Evet Bu Dogrudur ALLAH Senden Razı Olsun+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi