Howard carter hakkında bilgiler

+ Yorum Gönder
Biyografi ve İngilizce Biyografiler Bölümünden Howard carter hakkında bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Howard carter hakkında bilgiler

  Reklam  Howard carter hakkında bilgiler

  Forum Alev
  howard carter hakkında
  howard carter kişiliği


  howard carter kimdir.jpg


  Howard carter yaşamını açtığımız Howard carter hakkında bilgiler edinelim,buyrun sizler için www.forumalev.net te hazırladığımız googlenin bugünkü doodlesi..


  Howard Carter 1874 yılında İngiltere'nin başkenti Londra'da, Kensington semtinde dünyaya geldi. Çocukluğu daha çok Swaffham, Norfolk'ta geçti.

  Howard Carter, Mısır hükümeti tarafından eski yapıtlar müdürlüğüne atandı. Teb kazılarına katılıp (1910) Mısır kraliçesi Hatşepsut'un mezarını bulunmasında önemli rol oynadıktan sonra Lord Carnarvon'la işbirliği yaparak Teb'de Krallar Vadisi'de araştırmalara başladı ve Çocuk Kral Tutankhamon'un mezarını keşfetti(1922)  1 Kasım 1922’de o güne kadar hiç kazılmamış bir hektarlık bir üçgende çalışmalara başlayan Carter,4 Kasım’da çökmüş bir merdiven girişi buldu.Bir gün sonra ise,bu girişin olduğunu kesin biçimde anlamıştı. İngiltere’ye telgraf çekmesi üstüne,Lord,kızı Lady Evelyn ile birlikte Mısır’a gelerek bizzat kazılara katılmaya başladı. 26 Kasım’da,yaptıkları kazının bütün molozlarını temizlemişlerdi.Ardından sanki içeriden kilitlenmişçesine kapalı duran bir kapıyı açmayı başardılar. İçeri ilk giren Carter oldu.Gördükleri karşısında adeta dili tutuldu.Bu çok odalı mezarın giriş odası bile hazinelerle doluydu.


  Lord, Carter,Lord’un kızı Lady Evelyn ve Carter’ın yardımcısı,Arthur Callender ile birlikte bir gece,mezarın ana bölümüne girmeyi başardılar. Tümü gördüklerinin gerçek olup olmadığından kuşkuya düştüler. Her şey altındandı. Firavun’un mumyasının koskocaman bir altın sandukanın içinde olduğu anlaşılıyordu. Duvarlarda altın çerçeveli resimler vardı. Bunlar da firavunun ailesine aitti. Tanrı Osiris’i sembolize eden parlak cilalı altın bir mask da duvarda asılıydı. Carter ve Lord ne bulduklarını biliyordu. Bu mezar 18. Sülale krallarından Tutankhamon’undu. Tutankhamon M:Ö 1346-1339 arasında bir tarihte ölmüş,o tarihten bu yana mezar hiç açılmamıştı. Varlığı bile bilinmiyodu.. Carnarvon Lordu bulduklarını bütün dünyaya ilan etti. Kazı sırasında çıkan bütün molozlar temizledikten sonra resmi açılış yapıldı.


  howard carter kimdir1.jpg

  howard carter1.jpg

  howard-carter.jpg

  howard carter3.jpg 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Howard carter hakkında bilgiler

  Reklam  sen ingiltereden kalk git mısırının mezarını aç bak bakalım nedir ne değildir mısırlı kendi mezarını bulamasın .howard carter ingilterenin eski yaptlar müdürlüğünü yapmıştır mısır firavunları üzerine çalışmaları olmuştur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi