Abbasiler Dönemi

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve İslam Tarihi Bölümünden Abbasiler Dönemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Abbasiler Dönemi

  Reklam  Abbasiler Dönemi

  Forum Alev
  Abbasilerin başkentiBağdattır. Abbasiler 5 asırdan fazla halifeliği ellerinde tuttular. Abbasiler siyasi alandan çok kültür ve medeniyet alanında gelişme gösterdiler. Zamanla siyasi hakimiyetleri zayıfladı ve Abbasi devletinin sınırları içinde yeni devletler ortaya çıkmaya başladı. Bu durumda Abbasi hükümdarının islam dünyasındaki siyasi hakimiyeti giderek sembolik bir hal almaya başladı.
  Halifelik 1258'de Moğolların Abbasi devletini yıkmasından sonra MısırdakiMemlük Devletinde devam etti. Abbasiler Dönemi'nin sonu aynı zamanda İslam tarihinde sıklıkla kullanılan Klasik Dönem tanımının kapsadığı zamanın da sonuna denk gelir. Bu dönemin sonundan kolonyalizmin yükseldiği 19. yüzyıla kadar süren döneme Orta Çağ Dönemi terimi tercih edilir. Bazı tarihçiler bu dönemi 19. yüzyıl yerine Osmanlı Devleti'nin sürdürdüğü hilafetin kaldırılışına kadar uzatır.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Abbasiler Dönemi

  Reklam  En uzun yaşayan devletlerden biri olan Abbasi devleti, halifeliği elinde bulundurarak İslam ülkeleri konusunda söz sahibi olma gücü vardı. Zamanla zayıfladı Moğolların istilasına uğradı, Osmanlı halifelik ünvanını aldı.+ Yorum Gönder
abbasilerin sonu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi