Tolunoğulları Hakkında Geniş Bilgi

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve İslam Tarihi Bölümünden Tolunoğulları Hakkında Geniş Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Tolunoğulları Hakkında Geniş Bilgi

  Reklam  Tolunoğulları Hakkında Geniş Bilgi

  Forum Alev
  Tolunoğulları (875-905)

  Abbasi Halifeliği sınırları içerisinde kurulan müstakil ilk Türk devletinin kurucusu Tolunoğlu Ahmet’tir. Oğuz Türklerinden olan Tolun, Halife Mu’tasım zamanında cesareti ve bilgisi ile ün yapmış bir kişiydi.


  Aynı şekilde cesur ve kültürlü olan oğlu Ahmet, ordu komutanı iken, Mısır’a vali tayin edilmişti. Ahmed Mısır’ı başarıyla yönetmiş ve kuvvetli bir ordu kurmuştu. Bağdat ile arası açılınca bağımsızlığını ilân etti (875-884). Mısır maliyesini düzeltip, halkı darlıktan kurtardığı için oldukça seviliyordu. Kısa zamanda Suriye ve Çukurova yöresini ele geçirdi. Ahmet’ten sonra yerine geçen oğlu Humâreveyh zamanında devletin sınırları Toroslara ve Irak’a kadar genişledi. Ancak onun yerine geçenler devleti koruyamadılar. Nihayet 905 yılında Abbasi kuvvetleri Mısır’a girerek Tolunoğullarına son verdiler.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Tolunoğulları Hakkında Geniş Bilgi

  Reklam  Tolonoğulları Abasilere bağlı olarak varlığını sürdürürken Abasiler ile arası açıldıktan sonra bağımsızlığını ilan etmiştir. Sınırları Suriye ve Çukurova'ya kadar genişledi fakat varlığı uzun sürmemiştir.+ Yorum Gönder
tolunoğulları hakkında bilgi,  tolunoğulları ile ilgili kısa bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi