İslamda ilk Savaş Hangisidir

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve İslam Tarihi Bölümünden İslamda ilk Savaş Hangisidir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Galus
  Özel Üye
  Reklam

  İslamda ilk Savaş Hangisidir

  Reklam  İslamda ilk Savaş Hangisidir

  Forum Alev
  islamda yapılan ilk savaş

  Bedir savaşı islam tarihi açısından çok önemli bir savaş olmuştur. Bu savaş dünyaca çok ünlü ve kendisinden oldukça fazla söz ettirmiştir.
  islam ordusunun sayısı tam 300 kişi idi bu savaşta az olmalarına rağmen kendilerince fazla olan müşrikleri yenmesini bilmişlerdir.

  Hicretin 2.senesinde RasulullaH, Ebu sufyanın başkanlık yaptığı mekketicaret kervanının şam bölgesinin yakınlarından geçeceklerini haber alınca beraberinde 300 asker almış ve şam a doğru yol almışlardır.

  Bedir diye adlandırılan kasaba bediren 120 km ve kızıl denizin sahiline 20 km uzaktır. Bedir mekke ve medine arasındaki konak yeriydi.

  Bu kasaba halkı yani bedir halkı yanlarına uğrayan bu kervanlardan ve onlara yaptıkları hizmet karşılığında kazanç elde ederler ve öylece ayakta dururlardı.

  Mekkeli müşrikler Müslümanlara oldukça dayanılmaz işkenceler de bulunuyorlardı. Rasulullah sav bedir bölgesine müşriklerle savaşmak için tam 3 defa buaya gelmiştir. Hicretin 6.ayında savaş izni çıkmış müslüman yiğitlerde islam olan devletlerini korumak için fırsat bulmuşlardı.


  Müşrikler müslüman olmamış olan kürz b.cabir başkanlığında askeri birlik gönderir ve medinenin etrafında saldırtmışlardı. bunlar medinenin bir bölgesine gelip müslümanların sürülerine saldırıp ve onları yağmalamış oldular.

  Rasulullah bu haberi duyunca bir gurup müslüman ile birlikte yola çıkar ancak müslümanları yağmalayan kişilere rastlamazlar.

  buna ilk bedir gazvesidenilmiştir.

  Rasulullah sav hicretin 2.senesinde 623 eylülde sefere çıkmıştır.

  Ebu sufyan büyük bir kazanç ile mekkeye dönmüştür. tabi Rasulullahın mekkenin kervanını vuracağı habrini duyunca kervanın kurtulması için mekke şehrinden yardım istemiştir. Mekke büyük bir hız ile harekete geçmiştir. ve tam 1000 kişi ile yola koyulmuşlardır.

  Ebu sufyanın habercilerinden müşrikleri yolda karşılamış ve kervanın saldırıdan kurtulduğunu söylemiş ve savaş yapmaya gerek kalmadığını söyleer.
  Kervanın kurtulma haberine rağmen savaşmak için karar almışlardı mekke şam üzeri Bedir bölgesine kadar gelmişlerdi.


  Mekke ordusuna ait 2 kişi yakalanır ve Rasulullaha götürülmüştür. Rasulullah mekkeli müşriklerin sayısını onlara sorar ve bilmediklerini söylerler Rasulullah daha sonra askerler için kaç deve kesildiğini sorar ve bu askerler 9 yada 10 derler Hz. Muhammed sav onların 900 yada 1000 kişi olduklarını tahmin eder.


  Rasulullah onlarla savaşmak için değil sadece ordu kervan için yola çıkmıştı. bundan dolayı Allah rasulü beraberinde 300 kişi götürmüştü.


  Rasulullah savaşma kararı aldı ve Bedir savaşı yapıldı. Sonuç olarak müslümanlar çok büyük zaferler elde etmişlerdir.
  Bu savaş Rasulullahın etrafındakileri kuvvetlendirdi.
  Medinedekiler islamı seçmeye başladılar.
  Mekkede bu savaşın yenilgisi onlar için çok ağır olmuştu ve itibarları yerle bir olmuştu.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: islamda ilk Savaş Hangisidir

  Reklam  İslamda yapılan ilk savaş Bedir savaşıdır. Bedir savaşı İslamiyetin ilk dönemlerinde olduğu için fazla Müslüman yoktu. Bin müşriğe karşı üç yüz Müslüman savaşını ve Müslümanlar galip gelmiştir. 3. 3
  imam
  Üye
  islam tarihinde yapılan ilk ve en önemli savaş BEDİR savaşıdır. 4. 4
  Ziyaretçi
  Aynen cevap bedir savasi .

+ Yorum Gönder
islamda ilk savaş hangisidir,  islamda ilk savaş,  islam tarihinde ilk savaş hangisidir,  ilk islam savaşı hangisidir,  müslümanların ilk savaşı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi