Cünüpken veya hayızlı iken kılları, tırnakları ve tüyleri kesmek caiz midir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Cünüpken veya hayızlı iken kılları, tırnakları ve tüyleri kesmek caiz midir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Cünüpken veya hayızlı iken kılları, tırnakları ve tüyleri kesmek caiz midir?

  Reklam  Cünüpken veya hayızlı iken kılları, tırnakları ve tüyleri kesmek caiz midir?

  Forum Alev
  Cünüp kimse gusletmedikçe (cünüpken) tıraş olmamalı, tırnak kesmemeli, bedeninden herhangi bir parçanın ayrılmasına sebep olmamalıdır. Bunları gusledip temizlendikten sonra yapmalıdır.

  Cünüp olan kimsenin yıkanmadan tıraş olması ve tırnak kesmesi haram olmasa da iyi değildir. İmam-ı Gazali. İhyâü Ulum ed-Dîn kitabında şöyle diyor: Cünüp olan kimsenin tırnak kesmesi, tıraş olması, etek ve koltuk altını temizlemesi, kan aldırması veya vücuttan herhangi bir parça kopartması uygun değildir. Çünkü âhirette bütün vücud geri döneceğinden yıkanmadan kesilen veya tıraş olunan şey cünüp olarak dönecektir(Mügni' I -Muhtaç, c. I. s. 75; Halil Gönenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar )

  Niçin cünüpken değil de yıkandıktan sonra yapmalı bunları?

  İnsan mükerremdir ve onun mükerrem olan bütün azalarına itina ve saygı gösterilmelidir. Bu, tırnak da olsa, ait olduğu bedenden kirlilik halindeyken ayrılmamalıdır.

  İşte bu incelikten dolayı insan bedeninden kıl, tüy, tırnak parçaları gibi şeyleri cünüpken kesip atmamalıdır.

  Şayet cünüpken tıraş olur, tırnak keser, bedeninden herhangi bir parça ayrılmış olursa guslüne bir zarar da gelmez, mani filan da olmaz. Sadece (mekruh) işlemiş olur. Bu da böylece biline.

  Muayyen ve lohusa hali devam eden hanımlar için de böyledir. Onlar da bu müddet içinde böyle bir temizlik yapmamalı, bu halden çıktıktan ve guslettikten sonra böyle temizliği yapmayı tercih etmeliler.

  Şayet yaparlarsa elbette bir şey de lazım gelmez. Gusül (arz ettiğimiz gibi) sahih olur. Bir vesveseye kapılmaya da gerek yoktur.

  Kadınlar adet ve lohusa dönemine girmeden önce beden temizliğini yapmaya özen göstermelidir. Ancak özellikle lohusa döneminin uzun olması nedeniyle beden temizliğine tekrar ihityaç olursa bunlar için bir özür olabilir.

  Ahmed Şahin
 2. 2
  Hasret-Ateşi
  Üye

  --->: Cünüpken veya hayızlı iken kılları, tırnakları ve tüyleri kesmek caiz midir?

  Reklam  Cünüpken veya hayızlı iken kılları, tırnakları ve tüyleri kesmek caiz midir? ile ilgili Benzer Konular

  Intihar Eden Veya Içki Içen Kimsenin Cenaze Namazını Kılmak Caiz Midir?
  Diri kurbanı veya parasını sadaka vermek câiz midir?
  Askerde iken, komutanlara içki servisi yapmak caiz midir?
  Şoklama ile hayvan kesmek caiz midir?
  Kafire veya zalime sövmek caiz midir?+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi