Hz. Adem ve Hz. Havvadan dört kan grubu nasıl meydana geldi?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Hz. Adem ve Hz. Havvadan dört kan grubu nasıl meydana geldi? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Hz. Adem ve Hz. Havvadan dört kan grubu nasıl meydana geldi?

  Reklam  Hz. Adem ve Hz. Havvadan dört kan grubu nasıl meydana geldi?

  Forum Alev
  Hz. Adem (as) ve Hz. Havva'da aynı kan grubu olduğu halde bugünkü dört kan grubu nasıl oraya çıktı?

  Bu soruyu ortaya atan, Hz. Adem ile Havva'da aynı kan grubu olduğunu nereden biliyor? Onların kanını mı tetkik etmiş?

  Her insanda, her bir karakter bir gen çifti, yani iki gen tarafından kontrol edilir. Bu genlerden birisi anadan, diğeri babadan gelmiştir.

  Kan grubunu tayin eden genler; A, B ve O genleridir. Her bir fertte bu genler şu şekillerden biri durumunda bulunabilir: AA, AO, BB, BO, AB ve OO. O geni, A ve B genlerine göre çekinik (resessif) bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla AA genleri A kan grubunu verdiği gibi, AO genleri de A kan grubunu verecektir. Aynı şekilde BB ve BO genleri, B, BB genleri AB ve OO genleri de O kan grubunu hasıl edecektir. Bir başka ifade ile; A kan grubunda olan bir kimsede bu kan grubunu tayin eden genler, ya AA veya AO şeklindedirler. Hz. Adem'de AO ve Hz. Havva'da BO genleri olması halinde aşağıdaki durum ortaya çıkar.  Şemada görüldüğü gibi, Hz. Adem'de A, Hz. Havva'da da B kan grubu heterozigot genetik yapıda olması halinde, günümüzdeki 4 kan grubu da meydana gelebilecektir.

  Burada açıklanması gereken husus, Hz. Adem'e ait AO genetik yapıdaki kan grubunun, Hz. Havva'ya BO olarak nasıl geçmiş olduğudur. Dikkat edilirse, gerek Hz. Adem ve gerekse Hz. Havva'nın yaratılışı, normal anne ve babalı üreme kanununa uymamaktadır.

  Bu yaratılışta bildiğimiz manada anne ve babanın olmayışı, buraya Mendel kanunlarının tatbikini imkansız kılar. Dolayısıyla Hz. Adem'deki A kan grubunun Hz. Havva'ya B kan grubu olarak geçmesinin Mendel kanununa uymayışını normal kabul etmek gerekir. Çünkü burada ilk yaratılış söz konusudur.

  Kainatta cereyan eden hadiseleri tesadüf ve tabiatın yaptığı vehmedildiği sürece bu tip soruların ardı arkası kesilmeyecektir. Halbuki olayların meydana gelmesi veya gelmemesine Cenab-ı Hakk'ın sonsuz kudret ve nihayetsiz ilmi noktasından bakmak gerekir. O zaman, kan gruplarının veya bütün insanlığın ortaya çıkarılmasının bir insan veya kan grubunun yaratılması kadar kolay olduğu görülecektir.

  Adem Tatlı (Prof.Dr.)
 2. 2
  Zehra
  Üye

  --->: Hz. Adem ve Hz. Havvadan dört kan grubu nasıl meydana geldi?

  Reklam  Allah razı olsun mum, cok ilginc ve güzel bir paylasim olmus :) 3. 3
  mum
  Özel Üye
  amin cümlemizden Leyli Rana...+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi