Kelime-i şehadeti söyleyip imanla ölen herkes mutlaka Cennete girecek midir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kelime-i şehadeti söyleyip imanla ölen herkes mutlaka Cennete girecek midir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  abuzum
  Üye
  Reklam

  Kelime-i şehadeti söyleyip imanla ölen herkes mutlaka Cennete girecek midir?

  Reklam  Kelime-i şehadeti söyleyip imanla ölen herkes mutlaka Cennete girecek midir?

  Forum Alev
  Sual: Kelime-i şehadeti söyleyip imanla ölen herkes mutlaka Cennete girecek midir?
  CEVAP
  Zerre imana sahip olan elbette girecektir. Ancak, ibadet etmeyen ve günahlardan kaçınmayan imanını muhafaza edemez, küfre düşer. Muhafaza edebilen ise muhakkak Cennete girer.

  Hazret-i Muaz anlatır:
  Resulallah, (Ya Muaz, Allahü teâlânın, kulları üzerine ve kulların Allahü teâlâ üzerine hakkı nedir) buyurdu. Ben de, (Allah ve Resulü daha iyi bilir) dedim. (Allahü teâlânın kulları üzerine hakkı, Allah’a [Onun bildirdiği gibi inanarak, beğenerek] ibadet etmeleri ve Ona şerik koşmamalarıdır. Kulların Allah üzerine hakkı da, Ona şerik koşmayanı azap etmemesidir) buyurdu. (Ya Resulallah insanlara bu müjdeyi vereyim mi?) diye sorunca, (Hayır, buna güvenirler de iyi işlerden vazgeçebilirler [diğer emir ve yasaklara riayet etmeyip felakete düşebilirler]) buyurdu. (Buhari, Müslim, Tirmizi)

  Resulullah, (Allah’tan başka ilah olmadığına, Muhammed’in Allah’ın Resulü olduğuna ihlasla şehadet eden [bunu muhafaza edip müslüman olarak ölen] herkese, Allahü teâlâ ateşi haram kıldı) buyurunca, (Ya Resulallah bunu insanlara haber vereyim mi?) dedim. (O zaman buna güvenirler de iyi işlerden vazgeçerler) buyurdu. (Buhari, Müslim, Tirmizi)

  Hazret-i Muaz, bildiği şeyi gizlemek günahından kurtulmak için bunu vefatından az önce haber verdi. 2. 2
  rabia07
  Usta Üye

  --->: Kelime-i şehadeti söyleyip imanla ölen herkes mutlaka Cennete girecek midir?

  Reklam  Rabbim son nefesimizde kelimeyi şehadeti söylemeyi nasip eylesin
  Bu güzel paylaşım için Allah c.c.razı olsun kardeşim+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi