Cinlerle irtibat kurulabilir mi, cinlerle temas kurmak haram mıdır?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Cinlerle irtibat kurulabilir mi, cinlerle temas kurmak haram mıdır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Cinlerle irtibat kurulabilir mi, cinlerle temas kurmak haram mıdır?

  Reklam  Cinlerle irtibat kurulabilir mi, cinlerle temas kurmak haram mıdır?

  Forum Alev
  Kur'ân-ı Kerim'de, cinlerin ve şeytanların celp ve teshirine; irtibat kurup hizmet ettirilebileceğine dair işaretler bulunur. Nitekim günümüzde dahi bu konu bir kısım kötü niyetli kişiler tarafından gerçekleştirilerek, bir çeşit oyun ve eğlence aracı olarak kullanılır. Kimileri tarafından da falcılık, sihirbazlık ve hırsızlık yaptırıldığı bilinen hususlardandır. En canlı misal Kur'ân-ı Kerim'de kıssası anlatılan Hz. Süleyman'dır. Bu konuda İslâm alimleri çeşitli açıklamalarda bulunmuşlardır. Bediüzzaman'ın görüşlerini de kısaca nakletmek istiyoruz:

  "Hazret-i Süleyman'ın, cin ve şeytanları ve habis ruhları teshir edip, serlerini men ve faydalı işlerde istihdam etmesini ifade eden şu âyetler: 'Asi olan şeytanları ise zincirlerle bağlı olarak ona boyun eğdirdik' ilâ âhir... (38:38) "Denize dalarak onun için cevherler çıkaran ve başka işler de gören şeytanları yine onun emrine verdik" (21:82) âyetiyle diyor ki: Yerin, insandan sonra, şuurlu olarak en mühim sekenesi olan cin, insana hizmetkâr olabilir. Onlarla temas edilebilir. Şeytanlar da düşmanlığı bırakmaya mecbur olup, ister istemez hizmet edebilirler ki, Cenab-ı Hakk'ın emirlerine itaat eden bir kuluna, onları hizmetkar etmiştir.

  Kaydedildiği gibi, cinleri basit ve kötü işlerde kullanmak, onlarla eğlenmek yerine, daha farklı ve akademik seviyedeki bazı işlerde ve uğraşlarda kullanmak mümkündür. Aslında bizzat şahit olduğum bazı kişilerle, duyduğum bazı şahısların onları kullanıp, onlardan elde ettikleri bir kısım bilgilerle kitap yazdıklarına dair söylentiler var. Nitekim piyasada mevcut bazı kitaplarda onlarla yapılan söyleşiler ve nakiller de var. Meselâ Ruh ve Madde Yayınları bunları gizlemiyor ve açıkça söylemekten de çekinmiyor. Her ne kadar bunları "Ruhsal Tebliğler" olarak takdim etseler de, bu bilgilerin cin kaynaklı olduğu malum. Ancak onların ilmini islâm kriterlerine vurmadan nakletmek ne kadar doğrudur, bu tartışılabilir. Çünkü pek çok konuda yalan söylediği sabit olan cinler, ilmî konularda da pekâlâ yalan söyleyebilir. Bu konudan para kazanıp insanları saptıranlara ve sonra yazdıklarından gördükleri tepkilere karşı yeni kitaplar yazarak hatalarını düzeltmeye kalkanlar da var. Ancak, benim de kendisini yakından tanıdığım bir kimse bir televizyon programında yine onlar kanalıyla yazdıklarını izah edemeyince rezil olmuştu.

  CİNLERLE TEMAS KURULABİLİR Mİ?

  Şahin, cinlerle temas kurulması hakkında şunları söylemektedir: Bazı insanların ruhları cinlerle temas etmeye, ilişki kurmaya müsaittir. Bu tip insanlar çabuk trans haline geçip, bizim buutlarımızın dışına çabucak çıkabilir. Böyle bir ruh yapısına sahip olan bir kimse, cinlerin alemine geçip, onların buuduna girebilir, onların dili ve haberleşme usulleri ile haberleşebilir. Bu bir fıtrat meselesidir. Ancak, bundan bir insanî üstünlük anlamı çıkarılmamalıdır. Evet, görülmeyen bu kuvvetlerin tabi olduğu belli prensipler vardır. Dolayısıyla insan, her arzu ettiği yerde bunlara iş yaptıramaz. Zira onlar, Allah'ın tayin ettiği buudun dışında iş yapamaz. Kişi, mazhar olduğu bir kısım esma ve kelimeleri sırlı (şifreli) kilitleri açar gibi kullanıp cinlerle temasa geçebilir. Fakat cinler kendilerine verilmeyen imkânları kullanamaz. Bu itibarla her insan, cinlerden istifade edemez. Eden de onları her arzusunda kullanamaz. Bununla birlikte, bazı kelimeleri cinlere ait birer kod, birer telefon numarası gibi çevirip, belirli şekillerde ve belirli sayıda tekrarlayarak, onlarla irtibat kuran insanlar da az değildir.

  Bir takım yolları ve usulleri olmakla beraber cinlerle irtibat kurma, mürşit ve rehber ister, ayrıca o işin ehli olmayı gerektirir. Bunlar olmazsa, hata ve yanlışlıklar yapıp paçayı kaptırma ihtimali de vardır. Bu tür şeylerle meşgul olanların gözleri mana alemine açık değil ve kendileri ayaklarını basacakları yeri bilemiyorlarsa, o zaman habis ruhların saldırısına uğrar; onların hakimiyeti altına girer ve onların oyuncakları olur. Neticede cinler, böyle kimseleri bazen gurur ve kibre sevk eder, okşayıp şımartır; yeri, zamanı gelince de korkutup tehdit ederek tesirleri altına alırlar ve kendi hesaplarına konuşturup,iş yaptırır. Nitekim, 20. asırda Hindistan da Gulam Ahmed Kadıyani, böylesi habis ruhların kurbanı olmuştur. Hind Yogizmi’ne karşı “Fakirizm” yolunda İslam adına mücadele etmek istemiş, fakat jabis ruhların saldırısına uğrayıp, oyuncakları haline gelmiş… Habis ruhlar, önce kendisine müceddid olduğunu kabul ettirmişler;

  sonrada Mehdiliğine, ardından da İsa-Mesih olduğuna inandırmışlardır. En sonunda da Haşa- Allah bana hulul etti ve ben de göründü” demeye kadar gitmiştir. Habis ruhlar, habis olanlarla çabuk kontak kurar ve cinnete kadar götürebilir. (1)
  Bu sebeple, böyle bir şeyin varlığı söz konusu ve ehil kişilerce temas kurulup, bazı işler yaptırabilirse de eğlenceli bir iş olarak görülmeye ve ehliyetsizce meşgul olunmaya tahammülü yoktur.
  (1) Şahin, İnancın Gölgesinde, s.152

  ARİF ASLAN (ŞEYTAN VE CİNLER) 2. 2
  Zehra
  Üye

  --->: Cinlerle irtibat kurulabilir mi, cinlerle temas kurmak haram mıdır?

  Reklam  Bu tür şeylerle meşgul olanların gözleri mana alemine açık değil ve kendileri ayaklarını basacakları yeri bilemiyorlarsa, o zaman habis ruhların saldırısına uğrar; onların hakimiyeti altına girer ve onların oyuncakları olur.

  Allah razı olsun+ Yorum Gönder
cinlerle irtibat
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi