Kurbanın Dinî Hükmü Nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kurbanın Dinî Hükmü Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Kurbanın Dinî Hükmü Nedir?

  Reklam  Kurbanın Dinî Hükmü Nedir?

  Forum Alev
  Kurbanın Dinî Hükmü Nedir?
  Kurban kesmek, hicretin 2. yılında meşru` kılınmıştır. Meşrûiyeti, Kitab, Sünnet ve İcma` ile sâbittir. Kurban kesmenin Kitaptan, yani, Kur`an`dan delîli, Kevser suresidir. Bu sûrede Cenâb-ı Hak, Resûlüllah Efendimize hitaben: فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ
  "Rabbin için namaz kıl ve kurban kes" buyurmaktadır. Hanefî fakîhler, bu âyetten, kurban kesmenin vâcib olduğu ve emir peygamber Efendimize ise de umum mü`minlere de şâmil bulunduğu hükmünü çıkarmışlardır. Kurban kesmeyi şiddetle emreden bâzı hadîs-i şerîfler vardır. Ebû Hüreyre`nin şu rivayeti bu hususta ibretli ve düşündürücüdür:
  "Hâli vakti yerinde olup da kurban kesmeyen kimse bizim mescidimize yaklaşmasın..." Görüldüğü gibi, hadîs`te, maddî durumu müsait olanın kurban kesmesi şiddetle emredilmektedir. Bu durumdaki kimselerin, kurban kesmezlerse, her türlü namazları ve ibâdetleri Allah tarafından kabûl olunmayacağı, "mescidimize yaklaşmasınlar" ifadesinden anlaşılmaktadır. Hazret-i Enes de, Resûlüllah Efendimizin bizzat kendi elleriyle iki koç kurban ettiğini beyan etmektedir. Kurban kesmenin uhrevî mükâfat ve faydasına ise, bir hadîs-i şerîf`te şu şekilde işaret buyurulmaktadır:
  "Kurbanlarınızı büyük büyük kesin. Muhakkak ki onlar, Sırat`ta sizin binek hayvanlarınızdır." Bu hadîs-i şerîfte, deve, inek gibi büyük baş hayvanları kurban etmeğe teşvik vardır.
  Mehmet Dikmen
 2. 2
  Şem'a
  Üye

  --->: Kurbanın Dinî Hükmü Nedir?

  Reklam  kurban kesmenin hükmü, hanefide vacip, şafiilerde sünneti müekkede. Allah razı olsun 3. 3
  drop_one2
  Üye
  teşekkürler.. 4. 4
  imam
  Üye
  Kurban kesmek Hanefi mezhebinde vacip, diğer üç mezhepte sünnettir.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi