Allah(c.c)i inkar edene ne derdiniz.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 ... Sonuncu8Sonuncu9
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Allah(c.c)i inkar edene ne derdiniz. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 13
  beygu
  Üye
  Reklam

  benide ikna edin hadi

  Reklam  bizi Allah yarattı peki Haşa Allahı kim yarattı.
  ForumAlev benide ikna edin hadi

 2. 14
  sinay57
  Emekli
  Alıntı emirlisalih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bizi Allah yarattı peki Haşa Allahı kim yarattı.
  bu soruya kımse cvp veremez ılmın fazla ılerısıne gıdemezsın cunkı ınsan beynı yetersız kalır gıtmeye calısan bazı bılım adamlarıda kafayı yemıstır.

  kuran_ı kerimi okursan bu soruna yakın cvplar bulursun ama ondan sonra soracak yuzun olmayabılır.. 3. 15
  abayraktar66
  Yeni Üye
  Alıntı abayraktar66 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bütün varlıkları Allah yarattı. Öyleyse Allah'ı kim yarattı?  Bu ve benzeri sorular Allah hakkındaki bilgi ve inanç yetersizliğinden kaynaklanıyor. Allah, denildi mi ezelî ve ebedî olan, bütün sıfatları sonsuz kemalde bulunan Ehad ve Samed bir zat anlaşılır. Böyle bir zat ise yaratılmaktan münezzehtir. Zira yaratılan her şey hadistir (sonradan olmuştur), fanidir (varlığının bir sonu vardır) ve bütün sıfatları sınırlıdır. Bu soruda mahluk sıfatlarının yaratıcıya isnat edilmesi gibi açık bir tezat vardır.

  Birtakım sorular var ki tarihleri çok eskiye dayanıyor. Bu soru da onlardan biri. Peygamber Efendimiz'e gelen, inançsız bir grup, 'Ya Muhammed, mahlukatı Allah yarattı? Allah'ı kim yarattı?' Diye sordular. Bu soru üzerine Cebrail (a.s) cevap olarak, Allah'tan ihlâs suresini getirdi. Bu sure ile şirkin bütün çeşitleri kökünden kesilip atılıyor, tevhidin bütün mertebeleri en güzel şeklide izah ve ispat ediliyordu.

  Allah Ehattir. Zat ve mahiyeti varlıklara benzemekten, mekan ve zamandan, değişip başkalaşmaktan uzak olan tek ve yekta varlık odur. O Samettir. Bütün varlıklar, yaratılmasında ve yaşatılmasında, kısaca her hâl ve keyfiyetlerinde ona muhtaçtırlar, o ise hiçbir şeye muhtaç değildir.

  Allah doğmak ve doğrulmak gibi mahluklara ait sıfatlardan uzaktır. Çünkü onun ne başlangıcı, ne de sonu vardır. Evet o, vardı ve ondan başka hiçbir şey yoktu. Ezelî ve ebedî olan Allah'ın bir başkasının tesiriyle vücuda geldiği nasıl düşünülebilir?

  Onun eşi, benzeri, dengi yoktur. Ne yaratıcılığında, ne idaresinde, ne terbiye ediciliğinde, ne de hakimiyetinde; ona denk olabilecek hiçbir mevcut düşünülemez. Zerre kadar aklı olan kimse böyle bir zat hakkında, bu çelişkili sorunun sorulamayacağını bilir.

  Evet yaratıcı olan, yaratılan olamaz. Kuvvet ve kudreti sonsuz olan, bir başkasının tesiriyle vücuda gelemez. Başlangıcı olmayan, sonradan olamaz. Kısaca hem yaratıcılığın sonsuz kemal sıfatlarıyla donatılmış, hem de mahluk olmanın gereği olarak sınırsız eksikliklere sahip bir konumda olamaz.

  Bir de konunun devir-teselsül ile ilgili bir yönü vardır ki o da şudur. Art arda bağlı hadiseler zincirinde mutlaka bir ilk halka olmalıdır ki diğer halkalar ona bağlı olsun. Mesela, on beş vagonlu bir trende, her bir vagonu bir önceki vagon çeker. Sonuçta iş, lokomotife dayandığında, 'Lokomotifi kim çekiyor?' diye sorulmaz. Çekme gücü olan fakat çekilmeye ihtiyacı olmayan bir araç olmalı ki -o da lokomotiftir- tren sağlıklı olarak hareket edebilsin.

  Aynı şekilde, bir şekerin nasıl yapıldığını sorsak, bize cevaben, şeker fabrikasında yapıldığı söylenecektir. Şeker fabrikasındaki aletlerin nerede yapıldığını sorduğumuzda onların da tezgahlardı gösterilecektir. Neticede problem bir ilme, bir iradeye dayandırılmazsa, tezgahın da tezgahı sorulacak ve kısır döngüye düşülecektir.

  Bir er, emri onbaşıdan, o da yüzbaşıdan ve nihayet başkomutan da padişahtan alır. Peki, padişah kimden emir alıyor, diye sorulmaz, zira o emir alan değil emir veren konumundadır. Eğer birinden emir alacak olursa, o da emredilenler sınıfına girer ona emir veren kimse padişah olur.

  Buraya kadar yapılan açıklamalardan açıkça anlaşılıyor ki, bu kainatın varlığı, zatı, isimleri ve sıfatlarıyla ezelî olan bir yaratıcıya dayanmaktadır. Böyle bir zatı kimin yarattığı sormak aklen mümkün değildir.


  Kaynak: M.Kırkıncı

  Değerli dostum size katılıyorum Allah razı olsun 4. 16
  beygu
  Üye
  yazdıklarınızı daha öncede ben okumuştum. yani bunları biliyorum.
  ama herşeyin bir başlangıcı olmalı diyo nefsim. herşeyin bir başlangıcı var ama O'nun neden yok. O nasıl bişey..

 5. 17
  driwer
  Üye
  Ben kısa ve öz olarak söylüyorum Allah Islah Eylesin

 6. 18
  melih_94
  Yeni Üye
  teşekkürler saol güzelmiş paylaşım için saol

 7. 19
  Diyot
  Üye
  ben o inkarcılara şöyle derdim..?önce kendi bedenini incele ,mesela ,saçın büyüyo traş oluyon,ve diğer traş bölgelerini sakalını vesair.neden kipriğinle kaşını devamlı traş etmiyon ,onlar kıl değilmi..?aynı bedende değilmi ..?aynı kafada saçın uzuyo sakalın uzuyo kesmesn metreleri bulur,kipriklerin kaşların yoksa aynı kafada değilmi..?tırnakların uzuyo kesiyon,ya parmaklarında uzasa idi kesermiydin..?

 8. 20
  mumsema
  Özel Üye
  Alıntı emirlisalih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  yazdıklarınızı daha öncede ben okumuştum. yani bunları biliyorum.
  ama herşeyin bir başlangıcı olmalı diyo nefsim. herşeyin bir başlangıcı var ama O'nun neden yok. O nasıl bişey..
  bir hocamıza sormuşlardı hocam aklım almıyor.
  dediki ona:
  -nasıl olacak oğlum sen sonsuz Allahın kudretini bardak kadar aklına sığdırmaya çalışıyorsun.

  emirlisalih, şeytan ve nefs rahat durmaz 24 saat vesvese verir, yapman gereken şeytan ve nefisten Allaha sığınmak.
  Allaha iman, Allah ile ilgili bilgimiz sınırlıdır.
  "O" kendini ne şekilde ve ne miktar tanıtmışsa bizim bilgimiz o kadardır.

  Şunuda unutma:
  Allah'a, Muslumanlar, Yahudiler, Hıristiyanlar ve hatta müşrikler bile inanıyor.

  Allah sana sarsılmaz sağlam bir iman versin.
  Cevaplara devam edeceğim...

 9. 21
  streetboy
  Üye

  --->: Allah(c.c)i inkar edene ne derdiniz.

  Reklam  ya ben Allaha inanmıyom demedim ki Allaha tabi inanıyom ama merak ettim sadece.Elhamdülillah müslümanım.Allaha inanıyorum

 10. 22
  azrali_ak
  Üye
  arkadaşım eğer öyle birşey olursa ona derim ki
  -arkadaşım benle sen bir arabaya bindik diyelim ve arabaya bindiğimizde şöför olmadığını görduk şimdi sorarım sana bu arabada şöför yoksa ve uzaktan kumandaile herhangi bir komut verilmiyorsa bu araç nasıl ilerler madem öyle sen bu kainatı bir araba düşünürsen bu arabanın ilerlemesi için bir şöför lazım yoksa bu kainat nasıl ilerler

 11. 23
  cemmaster
  Üye
  1- Acaba Albert Einstein ve diğer bilim adamlarının bigbang teorisini ileriye götürdüklerinde kendilerine sordukları şu soruyu biliyormusun? derdim :

  "o küçücük atoma patlaması için harekete geçirecek o çok büyük güç nasıl ve ne tarafından verildi?"
  düşünürler ve bulamazlar bilimsel bir açıklama ardından yaptıkları basın açıklamasından sonra şu başlıklar atılır gazetelere :

  "Bilim Tanrı'sını buldu"..Evet açıklamada o gücün sadece Tanrı tarafından verilmiş olabileceği kanısına varmışlardı...

  Bu bilimsel olanı...

  2-Ve sorardım uzayın sonsuz olduğunu yani bilimin bunu kabul ettiğini biliyorsundur...ozaman söylemeni isterim bir şeyin sonsuz olabilmesi için sürekli üremesi gerekmez mi?Peki diyelim ki uzay sürekli büyüyor yani ürüyor..Ozaman birşeyin büyüyebilmesi için dışında bir alan olması gerekmez mi?Ve bu alanın sonsuz olması gerekmez mi?Bu bu şekilde tekrar eder gider değil mi?İstersen günlerce düşün ama kafayı yeme ihtimalin yüksektir...Ve işte Kuran-ı Kerim bu noktada devreye girer ve sana şu cevabı verir 7 kat üstün Cennet ve 7 kat altın Cehennem...Herşey bu noktada birleşir işte Yani Allah vardır bunlarda sana ispatlarıdır...Derdim..:)

  Kolay gelsin...

 12. 24
  eyyup
  Yeni Üye
  Bütün peygamberler Allah ı isbat etmeye kalkmamıştır, yanlızca bir ollan Allah a iman etmeye ve kulluğa davet etmiştir. İman kalp işidir Allah heran her vakit bize doğadaki olaylarla ben sizin rabbiniz değilmiyim diyerek içimizden bize sormaktadır.Örneğin bizim şehrimizde kışın 5.8 büyüklüğünde deprem oldu ozaman kime sorsaydım herkes diyecekti bunu Allah yaptı evet Allahım sen bizim rabbimizsin

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 ... Sonuncu8Sonuncu9
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi