Alimlerin görüşlerini tenkid etmek caiz midir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Alimlerin görüşlerini tenkid etmek caiz midir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Alimlerin görüşlerini tenkid etmek caiz midir?

  Reklam  Alimlerin görüşlerini tenkid etmek caiz midir?

  Forum Alev
  Her insanın doğru yönleri olduğu gibi hatalı yönleri de olabilir. Alimler Kuranı Kerimden ve hadislerden çıkardığı manaları bizlere ifade etmektedirler. Bu manalar genel itibari ile doğrudur. Ancak hatalı içtihadları da olabilir. İçtihad da hata bile etseler günah işlemiş olmazlar.


  Bir alimin fikirlerini tenkid edilebilir. Ancak adaletli olmak için öncelikle o konulara vakıf olmak gerekir. Eğer o ilme vakıf olmayan kişi tenkid etmesi halinde doğru tesbitte bulunsa bile mesul olur.


  Tenkidde bulunurken sadece hatalı gördüğümüz yönünü tenkid etmek gerekir. Bir hatası var diye bütün fikirlerini veya şahını tenkid etmek caiz olmaz. O kişiye bir zulüm olur.


  Bu hususlara dikkat etmek şartı ile fikirlerin tenkidi sırf hakikatı ortaya çıkarmak ve Allahın rızasını gözetmek şartıyla yapılabilir.


  Karşıdaki kişinin görüşü doğrudur. Ancak bu görüş daha doğrudur yaklaşımı ile hareket etmek en güzelidir. 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Alimlerin görüşlerini tenkid etmek caiz midir?

  Reklam  Alimlerin görüşleri din üzerine olduğu için eleştirirken daha özenli olmak gerekmektedir. Onların düşüncelerini eleştirilirken dini doğruları çürütme gibi hatalara da düşülebilir. Konuya vakıf olmak ve bu şekilde tenkit etmek gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi