Dini değerlerimize saldıranlara karşı nasıl davranmalıyız ?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Dini değerlerimize saldıranlara karşı nasıl davranmalıyız ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  se7en
  Usta Üye
  Reklam

  Dini değerlerimize saldıranlara karşı nasıl davranmalıyız ?

  Reklam  Dini değerlerimize saldıranlara karşı nasıl davranmalıyız ?

  Forum Alev
  DİNİ DEĞERLERİMİZE SALDIRANLARA KARŞI NASIL DAVRANMALIYIZ?
  (KARİKATÜR OLAYI)

  Avrupa’nın bazı yerlerinde Peygamberimizi ve Müslümanları aşağılayıcı mahiyette karikatürler yayınlandı. Batılılar kendilerini dünyanın en akıllı, en hoşgörülü, en iyi, en ileri görüşlü insanları sayarlar. Müslümanları da dünyanın en bağnaz, en acımasız en cahil insanları sayarlar. Onlar bunu, politikalarına da yansıtırlar.

  Asırlarca Avrupa’nın korkulu rüyası olan Osmanlının devamı olan Türkiye Cumhuriyeti, Avrupa Birliğine üye olmak istiyor. Bu talep İslam düşmanlığını depretti. Danimarka’da, İslam’ı Peygamberimizi aşağılayan karikatürlerin yayınlanması böyle bir tepkinin sonucudur.
  Dini değerlerimize bu tür hakaret içeren davranışlara karşı tavrımızın ne olacağını, Kur’ân-ı Kerim ve Peygamberimizin davranışları ışığında değerlendirelim.

  ONLARDAN EZİYET VEREN ÇOK ŞEY İŞİTECEKSİNİZ
  SABREDİN, YANLIŞ YAPMAKTAN SAKININ

  3. Al-i İmran 186:
  Mallarınız ve canlarınızla yıpratıcı bir imtihandan geçirileceksiniz. Sizden önce Kitap verilenlerden ve müşriklerden de çok sayıda üzücü söz işiteceksiniz, bundan kaçış olmaz. Eğer sabreder ve Allah’tan çekinirseniz bilin ki, bunlar kararlılık gösterilmesi gereken işlerdendir
  Bu ayet, diğer din mensuplarından bize eza veren çok şey işiteceğimiz kesin bir dille bildirmektedir. Buna engel olamayız. Çünkü Allah, böyle şeylerin kesinlikle olacağını söylüyor. Önemli olan bu durumda ne yapmamız gerektiğidir.
  Zaten bu durumda ne yapmamız gerektiği de ayette açıkça bildirilmiştir:
  Eğer sabreder ve Allah’tan çekinirseniz bilin ki, bunlar kararlılık gösterilmesi gereken işlerdendir
  Aslında bu tür şeyler, karşı toplumun İslam’la ilgili duygularının canlı tutulmasını sağlar. Bunları, dini anlatmanın bir fırsatı saymaıyız.
  Adam Danimarka’da İslam’a hakaret eden karikatür yapacak sen burada gösteri yapacaksın. Bu olmaz; yapılacak olan dikkatleri Kur’an-ı Kerim’e çekerek krizi fırsata dönüştürmektir. Yani sabırla yürümeye devam edeceksin.Yanlışlardan korunacaksın (takva). Zor olan, kararlılık isteyen işler bunlardır. Ama sen kalkar gösteriler düzenler, kırıp dökerek taşkınlık yaparsan onlara alet olmuş olursun,

  BU KONUDA PEYGAMBERİMİZ'İN (SAV) TAVRI

  Peygamberimiz Medine’ye gelince orada zengin, bilgili, nüfuzlu, krallığa namzet bir kişi vardı. Bu kişi, Abdullah bin Ubey bin Selul idi. Peygamberimiz gelince Medine’lilerin büyük bir kısmı peygamberimizin etrafında toplandılar ve bu kişinin krallığı gerçekleşmedi. Bundan dolayı Abdullah bin Ubey ölene kadar peygamberimize düşman olarak yaşadı. Bu düşmanlığı açıkça gösterecek güç ve taraftardan mahrum olduğu için o da Müslüman gibi davranıyor ama en küçük fırsatta düşmanlığını belli ediyordu. Onun çevresinde de onun gibi düşünen insanlar toplanmışlardı. Böyle insanlara Kur’an-ı Kerim’de “münafık” deniyor. Bunlarla ilgili münafikun suresi inmiştir. O surede bunların söz ve davranışlarından örnekler verilmiştir. Konumuzla ilgili ayeti okuyalım:

  63. Münafikun 8:
  Onlar: “Hele bir Medine’ye dönelim izzetli ve şerefli olan, en hakir ve en zelil olanı oradan mutlaka çıkaracaktır.” derler. Halbuki izzet; Allah’a, onun elçisine ve mü’minlere aittir. Ama münafıklar bunu bilmezler.

  Bu sure, Abdullah b. Ubeyy b. Selûl ve arkadaşları sebebiyle, Benî Mustalik savaşı sonrasında inmiştir. 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Dini değerlerimize saldıranlara karşı nasıl davranmalıyız ?

  Reklam  İslam dini indiği zamandan bu yana Müslümanlara karşı çeşitli saldırılar düzenlenmiştir. Bu hiç bir zaman değişmeyeceği için kuranı kerimde bu konuda ayeti kerime inmiştir. Ayette Müslümanların takınacağı davranış hakkında da bilgi vermektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi