Neden cuma günü mübarek kılınmış ve namazı var? Cuma günün önemi nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Neden cuma günü mübarek kılınmış ve namazı var? Cuma günün önemi nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Neden cuma günü mübarek kılınmış ve namazı var? Cuma günün önemi nedir?

  Reklam  Neden cuma günü mübarek kılınmış ve namazı var? Cuma günün önemi nedir?

  Forum Alev
  Neden cuma günü mübarek kılınmış ve namazı var? Cuma günün önemi nedir?

  cuma namazi.jpg

  Cuma; cem olmak, toplanmak mânalarına gelir. Cuma günü, Müslümanlar için çok önemli bir gündür. Bu günde Müslümanlar camide toplanıp birlikte Cuma namazını kılarlar. Topluca yapılan bu ibâdet, o günü bayram günü değerine yükseltir.


  Bu sebeble Cuma gününe Seyyidü`l-eyyam, yani, günlerin itibarlısı,efendisi de denir. Bütün hayırlı işlerin Cuma günü meydana geldiği; tarih boyunca pek çok kudsî hâdiselerin hep Cuma günü zuhûr ettiği rivâyet edilir. Hadîs-i şerîf`te şöyle buyrulur:


  "Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. Âdem (as) o günde yaratılmış, o gün Cennete konmuş, o gün Cennetten çıkarılmıştır. Kıyâmet de ancak Cuma günü kopar...

  " Çoklarının zannettiği gibi Cuma günü, iş yapmak, hayırlı ve faydalı mevzularla meşgul olmak haram değildir.

  İş yapma yasağı, sadece namaz kılma vaktine mahsustur. Namaz dışında çalışmak, alış-verişte bulunmak mübahtır. Zaten âyette de, namazdan sonra yeryüzüne rızık aramak üzere dağılınız, emredilmektedir. (Mehmet Dikmen)

  Cuma ferdi cemiyete; cemiyeti milliyete bağlayan ve toplum arasında düşünce, inanç, amaç ve hizmet birliğini sağlayan bir gün-dür. İslâm Dîni bu günü mü'minler için haftalık toplantı ve toplu halde Allah'a yönelme, ibâdette bulunma zamanı olarak belirlemiş-tir. Bir hafta içinde ortaya çıkan meseleler, olaylar ve sosyal konu-lar cuma günü ele alınıp Kur'ân'm süzgecinden geçirildikten sonra bir komprime haline getirilerek cemaate sunulur.


  Ruhlara yepyeni bir gıda takdim edilirken, İslâmî kültürleri ar-tırılır. Hayatı sevme, hayatta başarılı olma yolları ve yöntemleri iş-lenir. Dünya ile âhiret, ruh ile beden madde ile mâna arasında -Sünnetullah'a uygun ölçü ve anlamda- denge sağlanması için ilâhi buy-ruklar, Nebevi Sünnetler sergilenir. Aile yapısını, sosyal bünyeyi arızasız ayakta tutmanın yolları gösterilir. Din ve ülke düşmanları-nın çalışma metoduna dikkatler çekilir.

  Hayırhahlık, âlicenaplık, da-yanışma, sevgi, saygı, edep ve terbiyenin taşıdığı mana ve müsbet sonuç misallerle anlatılır. İslâm ülkelerinin uğradığı siyasi ekonomik ve kültürel zorlukların nedenleri üzerinde durulur ve bunların ça-releri araştırılarak cemaatin bu konularda da aydınlatmasına önem verilir.


  Görülüyor ki, cumanın o kadar çok yararları var ki, bunları sa-yıp sıralamak bile zor. Medenî bir ülkede parlementonun önemi ne ise, İslâm topluluğunda cumanın önemi ondan daha fazla bir anlam taşır.


  Cumasız bir Müslüman topluluğu, birlik ve dirliğini kaybetmiş, yabancılara yem olma felâketine uğramış başsız bir sürüden fark-sızdır. Hazreti Peygamber (A.S.) Efendimiz Medine'ye hicret ettik-lerinde, henüz şehre ulaşmadan Kub'a'da ilk mescidi inşa ettikten sonra cuma günü Salim bin Avf yurduna gelerek Rauna denilen vadide ilk cuma namazını kılmıştır. Böylece Hicretle birlikte hem cuma'ya yer verilmiş, İslâm'ın camisiz ve cumasız olmayacağı ke-sinlikle belirtilmiştir.


  Cuma Namazı, Kitap Sünnet ve İcmâ ile sabit olmuştur, inkârı küfürdür, terki büyük günah sayılmıştır. Üç cuma namazını üst üste mazeretsiz terkeden Müslüman, münafıklar defterine yazılır. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/477.)
  sorularlaislamiyet.com 2. 2
  Alev Üyesi
  Üye

  --->: Neden cuma günü mübarek kılınmış ve namazı var? Cuma günün önemi nedir?

  Reklam  Allah Razı Olsun ablacım bu güzel paylaşımından bizi de nasiplendirdiğin için... 3. 3
  desert.rose
  Usta Üye
  Allah c.c razı olsun güzel paylaşımdı ellerin dert görmesin kardeşim
  Böyle güzel konular arada bir güncellense iyi olur bazen bakıyorum çok güzel konular hep sanki kıyıda köşede kalmış gibi hatta bazılarına hiç yorum bile yapılmamış oysa çok güzel faydalı paylaşımlar ve değerli konular büyük kayıp diye düşünüyorumm kardeş formdada durum böyle yani anlayacağınız gelen gideni aratır misali...Selam ve dua ile Rabbilalemin'e emanetsiniz.. 4. 4
  Yaralı Melle
  Özel Üye
  Cuma hakkında bilgiler için Allah razı olsun

 5. 5
  munzir
  Üye
  Cuma günün değer ve kıymeti hakkında bilgiler için Allah razı olsun

 6. 6
  Ziyaretçi
  Biz insanların sizler gibi ilim sahibi insanlara ihtiyacı yar ALLAH sizler gibi insanların varlığını eksik etmesin inşallah ALLAH razı olsun buna vesile olanlardan kıbrıs hüseyin derya

 7. 7
  Ziyaretçi
  benim anladigim su cuma namazinin oldugu gun mu kiyamet kopacak yoksa persembe aksami mi hangisi yuksek ihtimal ?

 8. 8
  Ziyaretçi
  Cuma ile ilgili çok teşvik edici hadis vardır

 9. 9
  mum
  Özel Üye
  cuma günü neden mübarek
  benim anladigim su cuma namazinin oldugu gun mu kiyamet kopacak yoksa persembe aksami mi hangisi yuksek ihtimal ?
  Kıyamet cuma günü kopacak

 10. 10
  Ziyaretçi
  Kıyamet'in ne zaman koyacağına dair Allah meleklere ya da peygamberlere dahi bilgi vermediğini söylüyor. Cuma günü kopacak diyemeyiz diye düşünüyorum.

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Neden cuma günü mübarek kılınmış ve namazı var? Cuma günün önemi nedir?

  Reklam  teşekkürlerimi bildiririm

+ Yorum Gönder
cuma günü neden mübarek gündür ,  cuma günü neden mübarek,  cuma neden mübarek gündür,  cuma neden mübarek gün,  cuma neden mübarektir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi